Mindfulness (fark'andalık) temelli psikoeğitim programının okul öncesi çocuklarda öz düzenleme becerilerine etkisi: Pilot çalışma
The effect of mindfulness based psychoeducation program on self-regulation skills in pre-school children: Pilot study
- Tez No: 761991
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada, mindfulness (fark'andalık) temelli psikoeğitim programının okul öncesi dönem çocuklarında öz düzenleme becerileri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Yaş aralığı 5-6 (60-72 ay) arasındaki 18 (9 kız 9 erkek) öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma grubu, Bursa ili Mudanya ilçesindeki bir zincir okulun okul öncesi dönemine devam eden öğrenciler arasından uygun örneklem yoluyla belirlenmiştir. Araştırma, kontrol grupsuz ön test-son test modelinin kullanıldığı deneysel bir çalışmadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Okul Öncesi Öz Düzenleme Ölçeği (OÖOD) ve sınıf öğretmeni gözlem formları kullanılmıştır. Araştırmada katılımcılara 6 hafta boyunca haftada 2 oturum olmak üzere, araştırma kapsamında geliştirilen Mindfulness Programı uygulanmıştır. Araştırma grubunda, uygulama sonrasında ön test ve son test öz düzenleme puanları arasında anlamlı fark olup olmadığını belirlemek amacıyla t-testi ve parametrik olmayan testlerden Wilcoxon testi kullanılmış, araştırma verileri SPSS programında analiz edilmiştir. Araştırma sonunda elde edilen bulgular, 6 haftalık mindfulness temelli psikoeğitim programının katılımcıların öz düzenleme becerilerini anlamlı derecede arttırdığını (t(17) = - 2.89, p = .035) ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of mindfulness-based psychoeducation program on self-regulation skills of preschool children was investigated. It was conducted with 18 students (9 girls and 9 boys) between the ages of 5-6 (60-72 months). The research group was determined by appropriate sampling among the students attending the preschool period of a chain school in the Mudanya district of Bursa province. The research is an experimental study using the pretest-posttest model without a control group. The Preschool Self-Regulation Assessment (PSRA) and teacher observation scale were used as a data collection tools in the study. In the study, the Mindfulness Program developed within the scope of the research was applied to the participants in 2 sessions a week for 6 weeks. The t-test and Wilcoxon test were used in the research group to determine whether there was a significant difference between the pre-test and post-test self-regulation scores after the application, and the research data were analyzed in the SPSS program. The findings obtained at the end of the research revealed that the 6-week mindfulness-based group therapy program significantly increased the self-regulation skills of the participants (t(17)= - 2.89, p = .035).