Anlamsal ağ odaklı kişiselleştirilmiş e-ticaret ürün öneri sistemi
Semantic web oriented personalised e-commerce product suggestion system
- Tez No: 762003
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÇAĞATAY BAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Anlamsal ağ teknolojisi üzerine yapılan çalışmalar ile birlikte bu teknolojiye olan ilgi zaman içerisinde artış göstermiştir. Günümüzde optimizasyon, kullanıcı deneyimini artırma, iyileştirme gibi amaçlar için kullanılmak üzere verinin önemi artış göstermiştir. Bu artış beraberinde verilerin okunabilirliği ihtiyacını doğurmuştur. Anlamsal ağ bu noktada büyük veri setlerini makinelerinde insanlar gibi yorumlayabileceği biçime sokarak bilginin okunabilirliğini artırmıştır. Bu çalışmada anlamsal ağ teknolojisinin kullanıldığı teknolojik çalışmalardan yola çıkarak alanyazın incelemesiyle birlikte, kullanıcılara isteklerine ilişkin ilgili ürünleri önerebilecek bir elektronik ticaret sistemi geliştirilmiştir. Sistem geliştirmesi aşamasında ilk olarak kabul görmüş ontoloji oluşturma yöntemleri incelenmiş ve ihtiyaç duyulan ontolojiyi oluşturmak için bir yöntem seçilmiştir. Tez kapsamında birinci bölümde anlamsal ağın teknolojik ihtiyaçları karşılama konusunda kabiliyetleri tanıtılmıştır. İkinci bölümde anlamsal ağ ve içerisinde kullanılan teknolojiler açıklanmıştır. Üçüncü bölümde anlamsal ağ ile uygulama geliştirme yapabilmek için ihtiyaç duyulan araçlar anlatılmıştır. Dördüncü bölümde uygulama geliştirme adımları açıklanmıştır. Beşinci bölümde geliştirilen sistem hakkında bilgi verilmiştir. Son olarak da tasarlanan sistemi geliştirmek için öneriler paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The interest to semantic web technology have been increased with studies through time. Importance of the data have been increased nowadays to meet requirement of using to optimisation, user experience improvement etc. This increment have came along with meaningful information requirement. To fulfill these requirements and increase the legibility of data, semantic web have provided machines ability to interpret data just as humans. In this study, an electronic commerche system have been developed to offer more relevant products to users by searching literature and, examples which used semantic web technology. At the stage of development of the system, one of approved ontology development methods has been choosed first. Through the scope of thesis sections firstly, semantic web's ability of fulfilling demands has been introduced. In the second section, semantic web and its technologies within has been explained. Third section have explained, necessary tools to make development in semantic web. In the 4th section information about application development steps have been given. 5th section have included knowledge about developed system. Lastly suggestions have been given to improve designed system.