Sosyal medya aracılığıyla cinsel şiddet
Sexual violence via social media
  1. Tez No: 762004
  2. Yazar: BURAK BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çalışmamızda Mersin Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı polikliniğine başvuran sosyal medyanın aracılık ettiği çevrimiçi ve direkt cinsel saldırıya uğrayan mağdur olguların ve cinsel saldırı eyleminde bulunan faillerinin sosyodemografik özellikleri, cinsel saldırıya aracılık eden sosyal medya platformları, çevrimiçi ve direkt cinsel saldırı ile ilgili özellikler ile birlikte muayene bulguları incelenerek ülkemizdeki ve dünyadaki benzer çalışmalarla karşılaştırmak, sosyal medya kullanımının cinsel saldırı açısından risk faktörlerini ve alınabilecek önlemleri ortaya koymak amaçlanmıştır. 01.01.2016-31.12.2020 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı polikliniğine başvuran cinsel saldırı eylemine sosyal medyanın aracılık ettiği 71 olgunun hastane dosyaları içerisinde bulunan olayla ilgili tüm adli belge ve adli tıp raporları retrospektif olarak incelenmiştir. Mağdur olguların 68'i kadın (%95,8), 3'ü (%4,2) erkek olduğu görüldü. Olgular 11-26 yaş aralığında olup %94,4'ü (n=67) 12-19 yaş aralığında saptandı. Çevrimiçi tanışmada en sık kullanılan platformun İnstagram, çevrimiçi cinsel şiddet amacıyla en sık kullanılan platformun Whatsapp olduğu, ilk yüz yüze görüşmenin daha çok açık alanda (%60), cinsel saldırının ise daha çok kapalı alanda (%76,5) meydana geldiği, yüz yüze görüşmenin (%80) ve cinsel saldırının (%57,8) yüksek oranda çevrimiçi tanıştıktan sonraki ilk üç ay içerisinde gerçekleştiği, en fazla görülen çevrimiçi şiddet türlerinin çıplak fotoğraf ve/veya video gönderme/paylaşma ile cinsel içerikli konuşma olduğu, en sık görülen cinsel saldırı tipinin penetran cinsel saldırılar olduğu görülmüştür. Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine konsülte edilen mağdur olguların 1'inde (%1,5) gebelik, Çocuk/Yetişkin Ruh Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine konsülte edilen mağdur olgularda en sık Posttravmatik Stres Bozukluğu (PTSB) tespit edildi. Faillerin tamamının erkek cinsiyette olduğu, %94,4'ünün 14-32 yaş aralığında olduğu, çoğunun (%84,2) ilköğretim mezunu olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aims of our study are sociodemographic characteristics of victims of online and direct sexual assault mediated by social media who applied to Mersin University Forensic Medicine Department outpatient clinic and perpetrators of sexual assault, social media platforms mediating sexual assault, characteristics related to online and direct sexual assault, and examination findings is compared it with similar studies in our country and in the world, to reveal the risk factors of social media use in terms of sexual assault and the precautions that can be taken. All forensic documents and forensic reports related to the incident in the hospital files of 71 cases whose sexual assault act was mediated by social media, who applied to the Mersin University Forensic Medicine Department polyclinic between 01.01.2016 and 31.12.2020 were examined retrospectively. It was observed that 68 (95.8%) of the victims were female and 3 (4.2%) were male. The cases were between the ages of 11-26 and 94.4% (n=67) were between the ages of 12-19. It was determined that the most frequently used platform for online dating was Instagram, and the most frequently used platform for online sexual violence was Whatsapp. It was found that the first face-to-face meeting was mostly in the public place (60%), the sexual assault occurred mostly in the private residence (76.5%), and the high rate of face-to-face meeting (80%) and sexual assault that after meeting online (57.8%) occurred within the first three months. It has been seen that the most common types of online violence are sending/sharing nude photos and/or videos and sexually explicit conversations and the most common type of sexual assault is penetrating sexual assaults. Pregnancy was found in 1 (1.5%) of the victim cases who were consulted to the Obstetrics and Gynecology outpatient clinic, and Posttraumatic Stress Disorder (PTSD) was the most common in the victim cases who were consulted to the Child/Adult Psychiatry Outpatient Clinic. It was determined that all of the perpetrators were male, 94.4% were between the ages of 14-32 and most of them (84.2%) were primary school graduates.