Katılım endeksi ve Borsa İstanbul'da yer alan endekslerde zayıf formda etkinlik ve takvim anomalilerinin incelenmesi
Examining the weak-form efficiency and calendar anomalies of the participation index and indices in Borsa İstanbul
- Tez No: 762037
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ERDEM KAYRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Anomali üzerine birçok akademik çalışma vardır, Ekonometrik çalışmalar dikkate alındığında kullanılan zaman serilerinde doğru ve tutarlı sonuçlar elde etmek ve durağan durumların varlığı hakkında tahminlerde bulunmak önemlidir. Literatürdeki birçok birim kök testinin gelişimi ve çeşitliliği ivme kazanmaya devam etmektedir. Çalışmanın amacı, Katılım Endeksi ve Borsa İstanbul'da yer alan bazı endekslerde zayıf formda etkinliklerin araştırılması ve söz konusu endekslerde anomalilerin incelenmesidir. Çalışma kapsamında Türkiye'de işlem gören endekslerin faaliyete başlamasından günümüze kadar olan dönemde on endeksin günlük kapanış fiyatları kullanılırken, ADF, PP testleri ile yapısal kırılmalı birim kök testleri uygulanmış, ay içi etkisi ve ay dönümü anomalilerinin gözlenip gözlenmediği araştırılmıştır. Konu ile ilgili literatür taraması yapılmış ve ampirik bir çalışma yürütülmüştür. Çalışmanın ampirik bölümünde“EVİEWS”programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are many academic studies on anomaly, When considering econometric studies, it is important to obtain accurate and consistent results in the time series used and to make predictions about the existence of stationary states. The development and diversity of many unit root tests in the literature continues to gain momentum. The aim of the study is to investigate the weak activity in some indices included in the Participation Index and Borsa Istanbul and to examine the anomalies in these indices. In the scope of the study, the aim of the study is to use the daily closing prices of ten stock indices traded on the stock markets in Turkey during the and ADF, PP tests and structural break unit root tests were applied, it was investigated whether the intra-monthly effect and Turn-of-the-Month anomalies were observed. A literature review has been conducted on the subject and an empirical study was conducted. The“EVIEWS”program was used in the empirical part of the study.