İdiyopatik pulmoner fibrozis olgularında altı dakika yürüme testi sonundaki satürasyonun başlangıç değerine dönüş süresinin prognostik belirteçlerle ilişkisi
Association of the time to return to initial saturation after the six minute walk test with prognostic markers in patients with idiopathic pulmonary fibrosis
- Tez No: 762038
- Danışmanlar: PROF. DR. NİGAR GÜLFER OKUMUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
AMAÇ: İdiyopatik pulmoner fibroziste (İPF) fonksiyonel egzersiz kapasitesi ve prognozu değerlendirmede 6 dakika yürüme testi (6DYT) sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak 6DYT sırasındaki ve sonrasındaki oksijen satürasyonu değişimlerine ilişkin yeterli çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızda başlangıç satürasyonuna dönüş süresinin prognostik faktörler ve pulmoner hipertansiyon ile ilişkisini araştırdık GEREÇ VE YÖNTEMLER: Kesitsel çalışmamıza, 2021–2022 yılları arasında, İTF Göğüs Hastalıkları İnterstisyel Akciğer Hastalıkları Polikliniğinde takip edilen, güncel rehberlere göre tanı almış, İPF olguları dahil edildi. Olguların demografik verileri kaydedildi. Tüm olgulara spirometri, difüzyon kapasitesi ölçümü, arter kan gazı analizi, transtorasik ekokardiyografi, satürasyonu ve kalp hızını sürekli ölçüp kaydeden cihaz eşliğinde 6DYT yapıldı. Test sonrasında başlangıç satürasyonuna dönüş süresi, mesafe-satürasyon oranı (DSP), cinsiyet-yaş-fizyoloji (GAP) indeksi ve birleşik fizyolojik indeks (CPI) skorları hesaplandı. Olguların sosyodemografik ve klinik özelliklerinin yanı sıra Modifiye Tıbbi Araştırma Konseyi Anketi (mMRC) ve Dispne-12 (D-12) Ölçeği ile dispne şiddeti, Çok Boyutlu Yorgunluk Envanteri (MFI-20) ile yorgunluk şiddeti ve St George's Solunum Anketi (SGRQ) ile yaşam kalitesi değerlendirildi. (Etik kurul dosya No:2021/227450) BULGULAR: Çalışmaya toplam 50 İPF olgusu (35 erkek, 15 kadın, yaş:66.8±7.3) dahil edildi. Yirmi olguda (%40) PH saptandı. Olguların ortalama FVC: %77.8±19.3, DLCO: %52.9±17.1, 6DYM: 385.7±90.6m, GAP indeks skoru: 3.5±1.5 idi (28 evre 1,18 evre 2,4 evre 3). Başlangıç satürasyona dönüş süresi 135.6±73.5sn idi.
Özet (Çeviri)
Background: Six minute walk test (6MWT) is commonly used to assess functional exercise capacity and prognosis in patients with idiopathic pulmonary fibrosis (IPF). However, there is not enough studies about changes in oxygen saturation during and after 6MWT. In our study, we investigated the relationship between the time to return to initial saturation after the, 6MWT prognostic markers and pulmonary hypertension (PH). Method: In our cross-sectional study, IPF cases who were followed up in the followed up ITF Interstitial Lung Disease Outpatient Clinic between 2021 and 2022, who were diagnosed according to current guidelines, were included. Demographic data of the cases were recorded. Spirometry, diffusion capacity measurement, arterial blood gas analysis, transthoracic echocardiography and a device that continuously measures and records peripheral oxygen saturation and heart rate were performed with 6 MWT. Time to return to initial saturation after test, distance-saturation product (DSP), gender-age-physiology (GAP) index and composite physiologic index (CPI) scores were calculated. In addition to the sociodemographic and clinic characteristics of the cases, dsypne severity were assessed by modified Medical Research Council (mMRC) and Dyspne-12 (D-12) Scale, fatigue severity by Multidimensional Fatigue Inventory (MFI-20) and quality of life by St. George's Respiratory Questionnaire (SGRQ). (EthicNo: 2021/227450) Results:Fifty IPF cases (35 men, 15 women, age: 66.8±7.3) were included in the study. Pulmonary hypertension (PH) was detected in twenty patients (40%). Mean values were; FVC: 77.8±19.3%, DLCO: 52.9±17.1%, 6MWM: 385.7±90.6m, GAP index score: 3.5±1.5 (28 stage 1, 18 stage 2, 4 stage 3). Oxygen saturations after 6MWT had reached pre-test values in an average of 135.6 ± 73.5 seconds.