İsmail Habib Sevük'ün Türk Teceddüd Edebiyatı Tarihi'nde ulusal edebiyat tarihi yazımı
National literary history writing in İsmail Habib Sevük's Türk Teceddüd Edebiyatı Tarihi
  1. Tez No: 762042
  2. Yazar: ZEYNEP HAZAL SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİM KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu tez, İsmail Habib Sevük'ün Türk Teceddüd Edebiyatı Tarihi'ne odaklanarak bu eseri ulusal edebiyat tarihi yazımı kavramsallaştırması üzerinden incelemektedir. Ulus inşasıyla edebiyatın ilişkisini gözler önüne sererek ulus devletin kurulmasıyla modern edebiyat tarihi yazımının ortaya çıkışındaki bağlantıyı göstermektedir. Bu doğrultuda Türk Teceddüd Edebiyatı Tarihi de Cumhuriyet Dönemi ideolojisi, millî kimlik inşası ve milliyetçilikle yakından ilişkilidir. Bu çalışma Sevük'ün milliyetçi bir ideoloji doğrultusunda ulusal modele dayalı, anlatısal ve teleolojik bir edebiyat tarihi inşa ettiğini ortaya koymaktadır. Sevük, eserinde tekil, homojen bir Türk ulusunun tarihsel serüveniyle onun edebiyatının gelişiminin paralelliğini göstermeye çalışır. Bu tez, Sevük'ün Türk edebiyatının kökenlerini çok eski ve belirsiz bir Türk geçmişine dayandırarak buradan itibaren millî edebiyat amacına doğru çizgisel olarak ilerleyen bir edebiyat tarihi anlatısı inşa ettiğini gösterir. Ulusal edebiyat tarihi serüveninde halk edebiyatı yüceltilirken Osmanlı edebiyatı addedilen divan edebiyatı tasfiye edilir. Modernleşme ve ulusallaşma yolunda Tanzimat'tan itibaren başlayan değişim ve dönüşümlerin edebiyattaki yansımasını eserin odağında yer alan Teceddüd Devri oluşturur. Bu tez, yeni edebiyatın ilk iki dönemi olan Tanzimat ve Servet-i Fünun edebiyatlarının da ulusal bir edebiyat idealine göre konumlandırdığını iddia etmektedir. Millî cereyan edebiyatı diye adlandırılan son dönem ise hem tüm bir Türk edebiyatının hem de teceddüd edebiyatının amacı ve vardığı nihai noktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on İsmail Habib Sevük's Türk Teceddüd Edebiyatı Tarihi and examines this work through the conceptualization of national literary historiography. By revealing the relationship between nation building and literature, it shows the connection between the establishment of the nation state and the emergence of modern literary historiography. This work exerts that in line with a nationalist ideology, Sevük constructed a narrative and teleological literary historiography based on a national model. He tries to show the parallelism between the historical adventure of a homogenous Turkish nation and the development of its literature. This thesis shows that Sevük builds a literary history narrative which progresses linearly towards the goal of national literature by basing the origins of Turkish literature on a very old and ambiguous Turkish past. In the adventure of national literary history, while folk literature is glorified, divan literature, which is considered Ottoman literature, is eliminated. The new literature which is at the center of the work, forms the literary reflection of the changes and transformations that started with the Tanzimat on the path of modernization and nationalization. This thesis also claims that the Tanzimat and Servet-i Fünun Periods are also positioned according to a national ideal of literature. As to the last period, which is called national movement literature, is the aim and final point of both the whole Turkish literature and the new literature.