The impact of Covid-19 pandemic on the online sales of soft drinks
Covid-19 pandemisinin online meşrubat satışlarına etkisi
- Tez No: 762041
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELGİN ARISAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Dünya 2 yıldan uzun süredir yıkıcı etkileri olan Koronavirüs etkisi altında yaşamaktadır. Virüsle mücadele için hem devletler hem de insanlar çeşitli önlemler aldılar. Sosyal mesafe, evde kalma ve sokağa çıkma yasağı bunlardan başlıcaları. Eğitim ve iş internete taşındı. Yüzyüze toplantıların yerini çevrimiçi toplantılar, geleneksel eğitimin yerini de uzaktan eğitim aldı. Bunun dışında, bu kısıtlamalar dijitalleşmeyi hızlandırdı ve internet kullanımını arttırdı. E-ticaret eskisinden daha önemli hale geldi. Pandemi günlerinde insanların alışveriş yapış şekilleri değişti. Belli ürünlere talep arttı. İnsanlar internetten almadığı ürünleri sipariş etmeye başladı. Ancak, yasaklar nedeniyle insanlar panik halde alışveriş yaptılar ve bu da bazı ürünleri bulmayı zorlaştırdı. Birçok insan zamlardan etkilenmemek ve tükenme korkusu yaşamamak için stok yaptılar. İnternetten daha önce vermedikleri siparişleri vermeye başladılar. Hızlı tüketim ürünleri de bu ürünlerden olup çok çabuk satılır. Her kanalda rahatlıkla bulunabilir. Hızlı tüketim kategorisi e-ticarette en çok büyüme gösteren kategorilerden bir tanesi. Meşrubat ise hızlı tüketim içerisinde yer alan alkolsüz soğuk içeceklere verilen genel addır. Bu çalışmada meşrubat sektöründe lider olan firmanın (Coca-Cola) e-ticaret verileri ikincil veri olarak kullanılmıştır. Pandeminin ve yasaklarının Coca-Cola ürünlerinin online satışıyla olan ilişkisini incelemek için kantitatif analiz yapılmıştır. Sonuç olarak pandemi Coca-Cola ürünlerinin çevrimiçi satışlarını arttırırken, sokağa çıkma yasakları da nihai tüketiciye satışı etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
The world has been living under the devastating effects of Coronavirus disease over two years. In order to fight with this virus, governments and people took some precautions. Social distancing, staying at home, and curfews are the most popular ones. Education and business transported to the Internet. Online meetings, distant lectures were replaced to face-to-face meetings and traditional lectures. On the other hand, these restrictions accelerated the digitalization and increased the use of the Internet. E-commerce became more important than before. People's shopping pattern has changed in the days of the pandemic. Demand for certain products increased. However, due to restrictions, people shopped in panic, and it became hard to find some products. Moreover, people stocked some products in order not to be affected by price increase or face the fear of unavailability People started to order the things they did not order before. Fast moving consumer goods are one of these the products that are sold rapidly. It is easy to find FMCG products both online and offline. FMCG category is one of the most growing categories in e- commerce. Soft drinks are one of the sub-categories of FMCG and refer to the non- alcoholic cold beverages. In this study, secondary data from the market leader company in soft drinks category and e-commerce data of its products. Quantitative analysis is conducted to understand the relation between the pandemic (and lockdowns) and the online sales of the Coca-Cola products. Findings show that there is an increase on the sales of these products through the online channels after the pandemic and the curfew affects sales to consumers.