The role of technological optimism in international climate agreements
Uluslararası iklim anlaşmalarında teknolojik iyimserliğin rolü
- Tez No: 762044
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MUMCU, PROF. DR. FİKRET ADAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, teknolojik iyimserliğin uluslararası iklim müzakerelerindeki rolünü ve ülkelerin iklim temelli davranışlarını nasıl etkilediğini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, Harstad (2012, 2016) tarafından geliştirilen, emisyonları ve yeşil teknoloji yatırımlarını kontratlanabilir stratejiler olarak ele alan dinamik oyunu kullandım. Bu modele, icat edildiği durumda gezegendeki sera gazı birikimini azaltacak, yatırıma açık bir Ar-Ge projesi eklendi. Ar-ge yatırımının mümkün olduğu benim modelim ile, Harstad tarafından kurgulanmış referans modelin karşılaştırmasının teknolojik iyimserliğin ülke davranışları üzerindeki etkisini göstermek mümkün olmaktadır. Bu karşılaştırma sonucu benim modelimde tüm ülkeler için emisyon seviyelerinin ve sera gazı stoğunun arttığı, yeşil teknoloji yatırımlarının ve küresel yeşil teknoloji stokunun ise azaldığı ortaya çıktı. Bu sonuçlar hem işbirlikli hem de işbirliksiz senaryolar için geçerli olmaktadır. Ar-Ge projesinin sera gazı birikimini daha fazla azaltmayı vaadetmesi durumunda teknolojik iyimserliğin etkilerinin arttığı görülmektedir. Modelim uluslararası iklim anlaşmaları, dinamik oyunlar ve teknolojik iyimserlik konularında literatüre katkı sağlarken, bir yandan da gelecekte icat edilme ihtimali olan bir teknolojiye duyulan inancın günümüzdeki iklim eylem planlarını nasıl etkilediğini keşfetmeyi amaçlıyor.
Özet (Çeviri)
This research aims to explore the role of technological optimism in international climate agreements and how technological optimism affects the climate-related behaviors of countries. To this end, I built upon the dynamic game with stocks proposed by Harstad (2012, 2016), which takes emissions and green technology investments as contractible strategies. An R&D project that aims to invent a technology that will decrease the accumulation of greenhouse gases is introduced into the model. A comparison between my model, where the R&D dimension is exclusively considered, and the baseline model proposed by Harstad will capture how technological optimism may alter the behavior of countries. With the presence of an R&D project, emission levels and the greenhouse gas stock increase, and the global stock of green technology and its investments decrease for all countries in both the first-best (cooperative) and the business-as-usual (non-cooperative) outcomes. The effect of technological optimism increases when the R&D project is expected to invent a more robust technology to decrease greenhouse gas accumulation. My model explores how relying on a future technology affects the current action plan to tackle climate change, thus contributing to the literature on international climate agreements, dynamic games and technological optimism.