Politics and contingency: Louis Althusser
Siyaset ve olumsallık: Louis Althusser
  1. Tez No: 762045
  2. Yazar: REZZAN İLKE MORDENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CHRYSSI SIDIROPOULOU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
Bu tez, Louis Althusser'in erken ve olgun dönem eserlerini, yine Althusser'den ilhamla,“genesis mantığı”adını verdiğim bir düşünce biçimini sorunsallaştıran eserler olarak ele alma çabasıdır. Genesis mantığı teleolojik bir düşünceye karşılık gelir. Bir tohumun bir bitkiye dönüşmesi durumunda olduğu gibi, bu model her ardıllığı, ilk embriyonik formuna kadar izlenebilecek kesintisiz bir süreç olarak ele alır. Althusser, bu idealist düşünce biçiminim sadece idealizmlerde değil, Marksizm de dahil olmak üzere materyalizmlerde de yaygın olduğunu düşünür. Althusser'in eserlerini yapısalcılık veya post-Marksizm bağlamından daha geniş bir bağlama yerleştiren bu kavramsallaştırma, Althusser'in Hegel ve Marx'la ilişkisini ve kendine özgü materyalizmini yeniden değerlendirebilmek için yeni bir eksen oluşturmaktadır. Araştırmama Althusser'in, savaş sonrası Fransa'da Hegel'e dönüş olarak adlandırılan ve“kavram felsefeleri”ve“sezgi felsefeleri”gibi iki cephe tarafından tanımlanan bir savaş alanında konumlanan erken dönem yazılarıyla başlıyorum. Ardından, Althusser'in, genesis mantığının işlerlik kazandığı kavramsal çerçeveyi eleştirdiği ve üstbelirlenim, görünmez zaman, hakim yapı gibi kavramları aracılığıyla alternatif bir kavramsal çerçeve geliştirmeye çalıştığı olgun dönem eserleriyle devam ediyorum. Tüm bu bağlam, Althusser'in Hegelci bir siyaset olamayacağı iddiasına ve siyasi pratiği kavramak için olumsallığın önemine dair bir tartışmaya hazırlık olarak düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
This dissertation undertakes a close reading of Louis Althusser's early and mature works as a problematization of a particular way of thinking that, with inspiration from Althusser, I have called“the logic of genesis.”Logic of genesis corresponds to a teleological thinking with reference to a model of generation. As in the case of the development of a seed into a plant, this model treats every succession as a continuous process, which one can trace back to its initial, embryonic form. Althusser finds this way of idealist thinking to be dominant not only in idealisms, but also in materialisms, Marxism included. The reconceptualization of Althusser's work from this perspective, which puts him in a broader context than that of structuralism or post-Marxism, allows for a new axis to reevaluate his relationship with Hegel and Marx and his specific type of materialism. I begin my inquiry with Althusser's early writings, which are positioned in post-war return to Hegel in France, in a battlefield, which is defined by two fronts: the philosophies of the concept and the philosophies of intuition. Then, I proceed with Althusser's mature works, which I read as a critique of a conceptual society that logic of genesis operates in and as attempts to develop an alternative conceptual society through his well-known concepts such as overdetermination, structure in dominance or invisible time. This context is a preparation for a discussion of why Althusser thinks there cannot be a Hegelian politics and the importance of contingency for conceiving political practice.