Maurice Vieux 'Vingt Etüdes Pour Alto' etüt kitabının müzikal ve teknik açıdan incelenmesi
Musical and technical examination of the Maurice Veux 'Vingt Etudes Pour Alto' etude book
  1. Tez No: 762046
  2. Yazar: İLAY ECEM KÜÇÜKÇİFÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVREN BİLGENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Viola Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
20. yüzyıl viyola solisti, bestecisi ve pedagog olan Maurice Edgard Vieux Fransız Devrimi'nden sonra Fransa'da müzik alanındaki yenileşme ve gelişmeler ile kurulan Paris Konservatuvarı'nda bu kurumun ilk viyola eğitmeni olan Théophile Laforge'dan viyola eğitimini almış, yine burada eğitim vermiş, birçok orkestrada aktif olarak çalışmış ve solistlik yapmıştır. 1930 yılında onur lejyonu almış, 1931 yılında Belçika Kralı tarafından Leopold düzeninin şövalyesi olarak adlandırılmıştır. Vieux, viyola için etüt kitapları, solo eserler ve piyanolu eserler bestelemiştir. Bunların dışında başka enstrüman eserleri için yaptığı düzenlemeler de mevcuttur. O zamana kadar sınırlı olan viyola müzik literatürü Vieux sayesinde genişlemiş ve dönemin diğer bestecilerine bu enstrüman için çalışma yapmalarına öncü olmuştur. Max Bruch, Henri Brüsser, Gabriel Grovlez gibi birçok besteci, Vieux'a viyola için besteledikleri eserleri adamışlardır. Bu çalışma Maurice Vieux“Vingt Etudes Pour Alto”(Viyola İçin 20 Etüt) etüt kitabının viyola tekniğine katkısı ve etütlerin teknik ve müzikal açısından incelenmesine yönelik bir araştırmadır. Konuya ilişkin veriler, yazılı kaynaklar, akademik ortamda yapılmış olan dergi ve ilgili makaleler incelenerek viyola tekniğine etkisi ve etütlerin yorumlanması üzerine bir araştırma yöntemi izlenmiştir. Günümüze kadar analizi yapılmamış bu etütlerin müzikal ve teknik açılardan nasıl bir yapıya sahip olduğu çalınıp incelenerek kaynak olarak sunulmuş, araştırılıp ortaya koyulan veriler toplanıp raporlanmıştır. Bu çalışmanın, Vieux'un Viyola İçin 20 Etüt kitabını icra edecek kişilere yardımcı olabilmesi için bir rehber olması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Maurice Edgard Vieux who was a 20th century violist, composer and pedagogue had gotten his first viola training from Théophile Laforge who was the first viola instructor of Paris Conservatory that was built with innovations and developments in France after the French Revolution. Vieux also had trained in this conservatory, worked in many orchestras actively and had been a soloist. He got an honor legion in 1930, and in 1931 he was named as the Chivalry of the Leopold Order by the King of the Belgium. Vieux composed etude books, solo works and works with piano. Other than these, he had made arrangements for other instrument works. Viola music literature which was limited before expanded on Vieux's coattails and he pioneered for other composers in order to exercise for this instrument. Many composers such as Max Bruch, Henri Brüsser and Gabriel Grovlez dedicated their works to Vieux which were composed for viola. This work is a research of the contribution of Maurice Vieux's etude book“Vingt Etudes Pour Alto”(20 Etudes for Viola) to viola technique and analyzing his etudes in terms of technique and musical. A research method was followed with analyzing on the effect of the viola technique and the interpretation of the etudes by examining the data on the subject, written sources, academic journals and related articles. The musical and technical structure of these etudes, which have not been analyzed until today, has been examined and presented as a source; the data that has been researched and revealed has been collected and reported. This study is intended to be a guide to assist those who will perform Vieux's 'Viola in 20 Etudes'.