Dış kulak kanalı hacmi ile kondil morfolojisi ve konumu arasındaki ilişkinin farklı sagittal paterne sahip hastalarda KIBT kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between meatus acusticus externus volume and condyle morphology and position by using CBCT in different sagittal patterns
  1. Tez No: 762068
  2. Yazar: GÜLŞAH ERTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ZAHİT ADIŞEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Anatomik olarak yakın komşuluktaki kulak, maksilla, mandibula ve temporomandibular eklem (TME) gibi baş boyun bölgesindeki çeşitli yapılar birbiri ile ilişki halindedir. Bu ilişki embriyonel döneme dayanmaktadır. Embriyonel dönemdeki kraniyofasiyal yapıların gelişimi; dış kulak kanalı ve TME'nin maksillomandibular pozisyon ile bir bütün olarak şekillendiğini düşündürmektedir. Kulak kanalını ölçmek için çeşitli yöntemler önerilmiştir ancak bu yöntemlerin çoğu sınırlı doğruluk veya klinik uygulanabilirliğe sahiptir. Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi (KIBT), maksillofasiyal bölgenin üç boyutlu görüntülenmesi için tasarlanmıştır. Güvenli olması ve kolay uygulanabilmesi, kaliteli görüntüleme sağlaması gibi avantajları ile KIBT dental radyolojide sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca çeşitli anatomik yapıların hacimsel analizini güncel yazılım programları ile değerlendirilmesine olanak sağlar. Günümüzde KIBT kulak görüntülenmesinde alternatif bir yöntem olarak bilinse de birçok avantajına rağmen tıp hekimleri tarafından tercih edilmemektedir. Bu çalışmanın amacı; dış kulak kanalı, TME ve maksillomandibular pozisyon arasındaki ilişkinin KIBT kullanarak çeşitli analizler ile değerlendirilmesidir. Çalışmamız Şubat 2020 – 2021 tarihleri arasında Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı'nda gerçekleştirildi. KIBT arşivinde bulunan hastaların görüntüsü retrospektif olarak tarandı. KIBT görüntüleri üzerinden 60 hasta sagittal paterne göre sınıflandırıldı, 120 kondilin konumun ve morfolojisi yapılan ölçüm ve değerlendirmeler ile belirlendi. 120 dış kulak kanalı ve kondil hacmi ITK Snap programı ile hesaplandı. Bulunan değerlerin yaş, cinsiyet, sağ-sol taraflar ve oklüzyona göre ilişkileri istatistiksel olarak değerlendirildi. Çalışmamızda maksillomandibular pozisyon, kondil ve dış kulak kanalı arasındaki ilişkinin varlığı KIBT kullanarak değerlendirilmiş ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Çenler, kondil ve TME'nin morfolojik ve fonksiyonel olarak etkileşim içinde oldukları bilinmektedir. Çalışmamızda anlamlı bir ilişki bulunmaması bu etkileşimin daha büyük çalışma grupları ile araştırılması gerekliliğini ortaya koymuştur. Kulak gibi çeşitli kraniyofasiyal yapıların görüntülemesinde birçok avantajına rağmen kullanılmayan KIBT'ın tıbbı alanlarda uygulamalarının geliştirilmesi gerekliliği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The ear, maxilla, mandible and temporomandibular joint are anatomically and functionally related to each other. This relationship is based on the embryonic period. Development of craniofacial structures in the embryonic period; suggests that these structures are shaped together. Various methods have been proposed to measure the meatus acusticus externus, but these methods are unreliable and have limited clinical applicability. Cone Beam Computed Tomography (CBCT) is designed for three-dimensional imaging of the maxillofacial region. CBCT is frequently used in dental radiology with its advantages such as being safe, easy to apply, and providing quality imaging. It also allows the volumetric analysis of various anatomical structures to be evaluated with up-to-date software programs. Although CBCT is known as an alternative method for ear imaging, it is not preferred by medical doctors despite its many advantages. The aim of this study is to evaluate the relationship between the meatus acusticus externus, TMJ and maxillomandibular position with various analyzes using CBCT. Our study was carried out between February 2020 and 2021 at Kırıkkale University Faculty of Dentistry, Department of Oral and Maxillofacial Radiology. The images of the patients in the CBCT archive were scanned retrospectively. 60 patients were classified according to sagittal pattern on CBCT images, the position and morphology of 120 condyles were determined by measurements and evaluations. 120 external ear canal and condyle volumes were calculated with the ITK Snap program. The relationships of the values found according to age, gender, right-left sides and occlusion were evaluated statistically. In conclusion, the existence of the relationship between maxillomandibular position, condyle and external ear canal was evaluated using CBCT and no statistically significant relationship was found. It is known that the chins, condyle and TMJ interact morphologically and functionally. The lack of a significant relationship in our study showed that this interaction should be investigated with larger study groups. Despite its many advantages in imaging various craniofacial structures such as the ear, it has been seen that CBCT, which is not used, needs to be developed in medical fields.