Doğum sonrası anneye uygulanan meme masajının emzirme başarısına etkisi
Effect of breast massage appli̇ed to mother after BİRTH on breastfeedi̇ng success
- Tez No: 762091
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Araştırmanın amacı, doğum sonrası anneye uygulanan meme masajının emzirme başarısına etkisini belirlemektir. 15 Kasım 2021-30 Mayıs 2022 tarihleri arasında, randomize kontrollü olarak yürütülen araştırmanın örneklemini, İzzet Baysal Devlet Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Ünitesinde doğum yapan, 81 anne (meme masajı grubu n:40, kontrol grubu n:41 anne) oluşturdu. Veriler; Tanıtıcı Bilgiler Formu, LATCH Emzirme Tanılama Ölçeği, Postpartum Emzirme Özyeterlilik Ölçeği ve Büyüme-Beslenme İzlem Formu kullanılarak elde edildi. Anne ve bebekler doğum sonu 1. gün, 10. gün ve 1. ayın sonunda değerlendirilmiştir. Çalışma grubundaki anneler sosyo-demografik ve obstetrik jinekolojik özellikler açısından benzerdi (p>0.05). Masaj grubundaki annelerin, 1. gün, 10. gün ve 1 ayda emzirme başarısı ve Emzirme Özyeterlilik düzeyi kontrol grubuna göre yüksekti (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of the research is determining the effect to success of the breast message applied to the mother after childbirth. The sample of the randomized controlled study conducted between 15 November 2021 and 30 May 2022 consisted of 81 mothers (breast massage group n:40, control group n:41 mothers) who gave birth in the Izzet Baysal State Hospital Gynecology and Childhood Unit. Data were obtained by using the Introductory Information Form, the LATCH Breastfeeding Diagnostic Scale, the Postpartum Breastfeeding Self-Efficacy Scale, and the Growth-Nutrition Monitoring Form. Mothers and babies were evaluated in the 1st day, 10th day and 1st month at the end of postpartum. The mothers in the study group were homogeneous in terms of socio-demographic and obstetric gynecological characteristics (p>0.05). Breastfeeding success and Breastfeeding Self-Efficacy levels of the mothers in the massage group on the 1st day, 10th day and 1st month were higher than the control group (p0.05).