High isolation double-balanced down-converter mixer combinedwith active balun and frequency synthesizer in SiGe BiCMOS for5G applications
5G uygulamalari için SiGe BiCMOS'ta aktif balun ile birleştirilmiş yüksek izolasyonlu double-balanced frekans düşürücü karistiricisi ve frekans sentezleyici
  1. Tez No: 762098
  2. Yazar: AJTEN FEJZULLAHU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezde, 5G uygulamaları için yüksek izolasyonlu frekans düşürücü karıştırıcısı tasarımı incelenmiştir. Sliding IF alıcı-verici mimarisine uygun frekans sentezleyici araştırılmış ve tasarlanmıştır. Frekans sentezleyici, tamsayı-N dördüncü dereceden Tip-II faz kilitlemeli döngü'den, bir frekans çiftleyici'den ve bölü iki frekans bölücüden oluşur. Dijital/analog devreleri RF bloklarıyla etkin bir şekilde birleştirmek için IHP'nin 130 nm SiGe BiCMOS teknolojisi kullanılır. Önerilen karıştırıcı, giriş RF sinyali single-ended olarak uygulanmasına rağmen yüksek izolasyon sağlamaktadır. Transkondüktans kademesinin emitöründe rezonatör kullanılarak RF sızıntıları engellenir, izolasyon değerleri double-balanced karıştırıcısına denk gelir. 26 GHz için dönüştürme kazancı (CG) -7,72 dB'dir. Karşılık gelen 1dB giriş sıkıştırma noktası (IP1dB) 5,7 dBm'dir. RF-IF, LO-RF ve LO-IF izolasyonları sırasıyla 35 dB, 45 dB ve 35 dB'nin üzerindedir. Güç tüketimi 3,3 V voltaj kaynağı ile 56 mW'dir ve pedler olmadan aktif alan 1 mm2'dir. PLL bloğu, gerilim denetimli bir osilatör (VCO), faz frekans dedektörü (PFD), yük pompası (CP), döngü filtresi (LF) ve tamsayı-N bölücüden oluşur. VCO, -114 dBc/Hz faz gürültüsüne, % 15,88 ayarlama aralığına, 28,7 mW güç tüketimine ve 2,3 mm2 alana sahiptir. PLL'nin simüle edilmiş kapalı döngü faz gürültüsü -108.7 dBc/Hz'dir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the design of high isolation down-converter mixers for 5G applications is scrutinized. Sliding IF transceiver architecture appropriate frequency synthesizer is researched and designed. The frequency synthesizer consists of integer-N fourth order Type-II PLL, a frequency double, and a frequency divider by two. To effectively combine the digital/analog circuits with the RF blocks, the IHP's 130nm SiGe BiCMOS technology is employed. The proposed mixer achieves high isolation even though the input RF signal is applied as single-ended. The RF leakages are prevented by employing a resonator at the emitter of the transconductance stage, such that the isolation values are equivalent to the ones of the double-balanced mixer. For 26 GHz, the conversion gain (CG) is -7.72 dB. The corresponding 1dB input compression point (IP1dB) is 5.7 dBm. The RF-IF, LO-RF, and LO-IF isolations are above 35 dB, 45 dB, and 35 dB, respectively. The power consumption is 56 mW with a 3.3 V voltage supply, and the active area without the pads is 1 mm2. The PLL block consists of a voltage-controlled oscillator (VCO), a phase frequency detector (PFD), a charge pump (CP), a loop filter (LF), and integer-N divider. The VCO has a phase noise of -114 dBc/Hz, tuning range of 15.88 %, power consumption of 28.7 mW, and an area of 2.3 mm2. The simulated phase noise of the closed loop PLL is -108.7 dBc/Hz.