Constitutionalism and challenges to democracy in Kenya
Kenya'da anayasacılık ve demokrasiye zorluklar
- Tez No: 762103
- Danışmanlar: PROF. DR. MİM KEMAL ÖKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afrika Çalışmaları ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
2010 Kenya Anayasası ilerici bir belge olarak kabul edilmektedir. Değişiklikleri garanti etmek için tam olarak uygulanmamıştır. Parlamentoda uygulanan dörtte üç cinsiyet kuralı buna iyi bir örnektir. Bu çalışmanın genel amacı,“Kenya bağlamında Anayasacılık ve Demokrasiye Meydan Okuyanları”değerlendirmektir. Çalışmayı temellendirmek için gerçekçi bir yaklaşım benimsenmiştir. Realist yaklaşım, insan doğasının küresel siyasetteki önemini, insanın benmerkezci ve sürekli güce aç olduğu fikrine sahip oldukları için ele alır. Çalışma, Afrika'yı kasıp kavuran, ardından darbeler ve ardından anayasal olarak terim sınırlarını kaldırarak demokrasinin manipüle edildiği bağımsızlık dalgası sırasında yönetişim modelini daha da ortaya koydu. Kenya henüz süre sınırına ulaşmadı, ancak yüksek mahkeme tarafından anayasaya aykırı olduğu tespit edilen Gelinler İnisiyatifi aracılığıyla anayasayı manipüle etmeye çalıştı. Bağımsızlık sonrası Kenya'daki siyasi alan, etnik köken, zayıf bir siyasi sistem, propaganda ve zayıf seçim kurumları ile karakterize edilmiştir. Kenya, 2010 yılında yönetişim sistemini devreden Anayasa'yı ilan etti. Kenya'daki yetki devri sistemi, kurumları güçlendirmeyi ve gücü ilçe düzeyine devretmeyi, böylece demokrasiyi, iyi yönetişimi ve adil ekonomik kalkınmayı teşvik etmeyi amaçlıyor. 2010 Kenya anayasası, Kenya'nın onayladığı tüm uluslararası anlaşmaları ve sözleşmeleri evcilleştirir. Bu, uluslararası hukukun genel kurallarının Kenya hukukunun bir parçasını oluşturmasını öngören 2(5) maddesinde görülmektedir. Çalışma, yönetişim yapılarının güçlendirilmesine ihtiyaç olduğu sonucuna varmaktadır. Çalışma, demokrasiyi ve iyi yönetimi destekleyen anayasal ve yasal reformların benimsenmesini ve yargının bağımsızlığının korunmasını önermektedir. Anahtar Terimler: Anayasacılık, Demokrasi, Yönetişim, Seçimler, Yetki devri
Özet (Çeviri)
The Kenyan Constitution of 2010 has been highly regarded as a progressive document. It has not been fully implemented to warrant the amendments a good example is the three-quarter gender rule being enforced in parliament. This study's general objective is to assess“Constitutionalism and Challenges to Democracy in the Kenya context”. A realist approach is adopted to ground the study. The realist approach views the importance of human nature in global politics in that they hold the notion that man is egocentric and constantly hungry for power. The study further established the pattern of governance during the independence wave that swept Africa followed by coups and then manipulation of democracy by constitutionally lifting the term limits. Kenya has not yet reached the term limits but has tried to manipulate the constitution through the building brides Initiative which was found unconstitutional by the supreme court. The political space in post-independence Kenya has been characterized by ethnicity, a weak political system, propaganda, and weak electoral institutions. Kenya promulgated the Constitution in 2010 that devolved the system of governance. The devolution system in Kenya aims at strengthening institutions and devolving power to the county level thus promoting democracy, good governance, and equitable economic development. The 2010 Kenyan constitution domesticates all international treaties and conventions Kenya has ratified. This is seen in article 2(5) which provides that general rules of international law shall form part of the law of Kenya. The study concludes that there is a need for strengthening governance structures. The study recommends that constitutional and legal reforms that support democracy and good governance be embraced and the independence of the judiciary upheld. Key Terms: Constitutionalism, Democracy, Governance, Elections, Devolution