Adıyaman Üniversitesi Diş Hekimliği fakültesine başvuran hastaların 2018 periodontal sınıflamasına göre periodontitis prevelansının incelenmesi
Examination of the prevelance of periodontitis according to 2018 periodontal classification of patients applied to Adiyaman University Faculty of dentistry
- Tez No: 762102
- Danışmanlar: PROF. DR. YASİN ÇİÇEK, DOÇ. DR. ABDULSAMET TANIK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Adıyaman Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı Kliniği'ne başvuran 14 yaş ve üzeri hastalarda periodontitis prevalansı ve şiddetinin değerlendirilmesi amaçlandı. Materyal ve metod: Periodontoloji Kliniğine başvuran 14-73 yaş aralığında ve en az 2 daimi dişi olan 1016 (%58,6'sı kadın, %41,4'ü erkek) hasta çalışmaya dahil edildi. Bu hastalar 2018 sınıflamasına göre sağlıklı, gingivitis, periodontitis olarak sınıflandırıldı. Hastaların periodontal durumu; Klinik Ataşman Kaybı (KAK), Sondalanabilir Cep Derinliği (SCD), Sondalamada Kanama İndeksi, Diş Eti Çekilmesi (DEÇ) ve Plak İndeksi'ne (Pİ) göre değerlendirildi. Hastalığın şiddet ve evresini belirlemek için klinik indekslerden özellikle SCD ve KAK 'ya bakıldı. Bulgular: Çalışmamıza katılan hastaların yaş ortalamasının 31,66 ± 13,59 ve en yüksek oranın 14-24 yaş aralığında (%41,1) olduğu bulunmuştur. Bu çalışmada periodontitis hastalığının oranı % 34,6 olarak tespit edildi. Periodontitisin evrelemesinde en fazla %44 oranında Evre 2'de olduğu görülmüştür. Bunu sırasıyla Evre 3, Evre 1 ve Evre 4 takip etmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to evaluate the prevalence and severity of periodontitis in patients aged 14 years and older who applied to Adıyaman University Faculty of Dentistry, Department of Periodontology. Material and method: Who applied to the Periodontology Clinic to total of 1016 (58.6% female, 41.4% male) patients aged between 14-73 years and had at least 2 permanent teeth were included the study. these patients were classified as healthy, gingivitis, and periodontitis according to the 2018 classification.Periodontal status of patients; Clinical Attachment Loss (CAL) was evaluated according to Probeable Pocket Depth (PPD), Bleeding Index on Probing, Gingival Recession (GR), and Plaque Index (PI). In order to determine the severity and stage of the disease, clinical indices, especially PPD and CAL, were examined. Results: It was determined that the mean age of the patients participating in our study was 31.66 ± 13.59 years and the highest rate was between the ages of 14-24 (41.1%). In this study, the rate of periodontitis disease was found to be 34.6%. In the staging of periodontitis, observed that it was in Stage 2 with a maximum rate of 44%, followed by Stage 3, Stage 1 and Stage 4, respectively.