Kentiçi sinyalize kavşaklarda ofset-gecikme ilişkisinin geliştirilmesi
Development of delay-offset relations in urban signalized
  1. Tez No: 762106
  2. Yazar: TAHSEEN SAAD ALI AL-SHAIKHLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma kapsamında yeni bir matematiksel yaklaşım olan gecikme-ofset ilişkisinin belirlenmesi için matematiksel model geliştirilmiştir. Önerilen matematiksel formülasyon, Diferansiyel Gelişim Algoritmasıyla (DEA) birlikte sinyalize trafik alraınbdak koordinasyon ve gecikme minimizasyon problemlerinin optimizasyonunda kullanılmıştır. Gecikme-ofset fonksiyonunda hem üniform hem de aşırı doygun gecikmeler formüle edilmiş, ayrıca bu çalışmada örnek ulaşım ağındaki her giriş ve çıkışı olmayan linkler için sabit varış akışı benimsenmiştir. İki farklı gecikme türü için periyodik ve yarı-periyodik varış modelleri varsayımı yapılmış ve her iki gecikme bileşeni için gecikme-ofset matematiksel amaç fonksiyonu geliştirilmiştir. İlk önce devre süreleri, giriş linkleri için optimize edilmiş ve optimize edilen bu değerler, çıkışı olmayan linkler için devre süresi olarak kullanılmıştır. Geliştirilen matematiksel model, Allsop & Charlesworth örnek çalışmasında uygulanmış, önerilen yaklaşım ve optimizasyon tekniği ile her bir linkteki gecikme süreleri hesaplanmıştır. Bulgular, önerilen matematiksel formülasyonun, geleneksel modellerle kıyaslandığında toplam üniform gecikmeyi yaklaşık %50 iyileştirdiği bulunmuştur. Örnek ulaşım ağı için uygulanan öneri matematiksel model sonuçları, Ceylan (2002) ile uyum içerisinde olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
A new mathematical approach development of the delay-offset objective function is derived. The coordination and delay minimization problems in a signalized traffic network using the differential evolution algorithm (DEA) are optimized. The uniform delay and oversaturated delay are formulated in this study. the Fixed arrival flow for each entry and non-entry link in a large network is adopted in this study. This work assumes periodic and quasi-periodic arrival patterns for the two delay types, respectively, and derives a directed delay-offset mathematical objective function. The cycle time is optimized at the entry links and the optimized value is used in the non-entry links as the common cycle time. The offset optimization algorithm technique is used to calculate the total delay at each link. The results are illustrated by using the Allsop & Charlesworth case study. The findings found that the proposed mathematical formulation improved the overall uniform delay by approximately 50% when compared to conventional models. The proposed mathematical model results applied for the sample transportation network were found to be in agreement with Ceylan (2002).