Gülümseme estetiği ve periodontal dokularla ilişkisi
Smile aesthetics and its relationship with periodontaltissues
  1. Tez No: 762107
  2. Yazar: MERVE CİNGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, periodontal sağlık, keratinize diş eti miktarı, frenulum ve filtrum özelliklerinin gülümseme estetiği ve gülümseme tipleri üzerine olan etkilerini değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Bu çalışma, Adıyaman Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı'nda 37 erkek, 56 kadın olmak üzere 93 katılımcı üzerinde yürütüldü. Katılımcılardan onam formları alındı. Çalışmamız sağlıklı kişiler üzerinden yürütüldü. Bireylerin gülümsemelerini tespit etmek için dişlerini göstererek, dudaklar kapalı gülümseme, istirahat halinde dudaklar açık ve dudaklar kapalı olmak üzere dört adet fotoğrafları çekildi. Katılımcılara gülümseme memnuniyetinin değerlendirilmesi için 8 anket sorusu yöneltildi. Katılımcıların diş fırçalama, diş ipi kullanımı, GI, PI, SKİ, KDM, SEI, frenulumun bağlanma yerine göre, filtrum tipleri, gülümseme tipi ve gülüş arkı sınıflaması değerlendirildi ve kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya katılanların yaş ortalaması 22,31'dir. Çalışmamız sağlıklı bireylerde yürütüldüğü için GI, PI, BoP, SCD değerleri düşük bulundu. Sınıf 1 gülüş arkı bulunan bireylerde, keratinize diş eti miktarı(KDM) karşılaştırıldığında diğer gülüş arkına sahip bireylerdeki KDM'e göre anlamlı bir ilişki bulundu, (p=0.001). Yaş ile filtrum genişliği arasında istatistiksel açıdan anlamlı ilişki bulundu, (p=0.025). Yaşla birlikte filtrum genişliği artmaktadır. Smile estetik indeks (SEI) skoru kadınlarda erkeklere göre anlamlı bir biçimde daha yüksek bulunurken (p=0,002), filtrum genişliği ise erkeklerde, kadınlardan anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,001). Cinsiyet ile gülümseme tipleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Tüm bireylerde en yaygın paralel tip filtrum bulunurken cinsiyetlere göre bakıldığında erkeklerde en fazla paralel tip filtrum, kadınlarda en fazla üçgen tip filtrum tespit edildi. Sonuç: KDM arttıkça gülümseme sırasında kişilerde diş eti görünürlüğü artmaktadır. SEI kadınlarda daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the effects of periodontal health, keratinized gingiva, frenulum and philtrum properties on smile aesthetics and smile types. Material and Methods: This study was conducted on 93 participants, 37 men and 56 women, at the Department of Periodontology, Faculty of Dentistry of Adiyaman University.The participants signed the consent forms. Our study was carried out on healthy people. Four photos were taken which are; showing their teeth, lips closed smile, rest lips open and lips closed to determine the smiles of individuals. Eight survey questions were asked to evaluate the satisfaction of smile to the participants. The participants, the use of dental floss and toothbrush, GI, PI, BoP, keratinized gingiva, Smile Aesthetic Index (SEI), frenum type, philtrum type, smile type and smile arc classification were evaluated and recorded. Results: The average age of the participants is 22.31. GI, PI, BoP, SCD values were found to be low because our study was carried out in healthy individuals. When the amount of keratinized gingiva was compared in individuals with Class 1 smile arc, a significant correlation was found compared to keratinized gingiva in individuals with other smile arc, (p=0.001). A statistically significant relationship was found between age and philtrum width, (p=0.025). As the age increases, the width of the philtrum increases. Smile Aesthetic Index (SEI) score was found to be significantly higher in women than men, (p=0,002), while the width of the philtrum was found to be significantly higher in men than women, (p=0,001). There was no significant relationship between gender and smile types. While the most common parallel type of philtrum was found in all individuals, in the aspects of gender, the maximum parallel type of philtrum in men and the highest triangular type philtrum in women were detected. Conclusion: As increases, gingival visibility increases during smile. It was found higher in women.