Kent içi sinyalize kavşaklarda adaptif kontrol sistemi ile geleneksel kontrol sisteminin karşılaştırılması
Comparison of adaptive control system with conventional control system in urban signalized intersections
- Tez No: 285540
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bir sinyalize edilmiş kavşakta trafik sinyali tipik olarak iki farklı kontrol moddan birinde çalışır. Ya önceden zamanlanmış ya da tahrikli (yarım ve tam). Önceden zamanlanmış kontrolde, kontrol parametrelerinin tamamı (çevrim uzunluğu, faz adımları ve faz sıraları) günün farklı zaman dilimlerinde bir yapay tayin talebine dayanarak çevrimdışı olarak önceden hazırlanır. Genellikle kentsel ağlarda bulunan bu kontrol modunun trafik dalgalanmalarını karşılamak için sınırlı bir yeteneği vardır. Tahrikli kontrolde ise detektörler ya da trafik sensorları ile kaydedilen gerçek zamanlı araç aktivitelerinden gelen yanıta göre; çevrim uzunluğu, faz adımları ve hatta faz sırası değişebilir, fakat önceden ayarlanmış, sabit kontrol parametreleri vardır ki (minimum yeşil süresi, birim uzatma, maksimum yeşil gibi), bunlar değişen trafik şartlarına cevap veremez. Alternatif olarak, bir çevrimiçi adaptif kontrol ile belirlenen gerçek zamanlı sinyal işlem parametreleri, söz konusu soruna olası bir çözüm sunar.Bu çalışmanın amacı, son yıllarda ulaştırma mühendisliğinin önemli bir parçası olan Akıllı Kavşak Sistemleri hakkında bilgi aktarmak ve konunun önemini vurgulayarak, bu alana dikkati çekmektir. Bu kapsamda bir ölçeklenebilir yüksek performanslı mikro simülasyon paketi kullanılarak adaptif sinyal kontrol modelinin, Kayseri ilinde seçilmiş gerçek bir ağ üzerinde test ve değerlendirmesi yapılmıştır.Simülasyon sonuçları göstermiştir ki bu kontrol modeli, farklı trafik koşullarında (yoğun ve yoğun olmayan durumlar) ağın performansını geliştirme potansiyeline ve klasik metotlara göre daha iyi bir performansa sahiptir.
Özet (Çeviri)
At a signalized intersection, traffic signals typically operate in one of two different control modes, either pretimed or actuated (semi and full). In pretimed control, all of the control parameters (including cycle length, phase splits, and phase sequence) are preset offline on the basis of an assumed deterministic demand level at different time periods of day. This control mode has a limited ability to accommodate the traffic fluctuations that are commonly found in urban networks. In actuated control, the cycle length, phase splits, and even phase sequence can be changed in response to the real-time vehicle actuations registered at detectors or other at traffic sensors, but these changes are still subject to a set of predefined, fixed control parameters (e.g., minimum green, unit extension, maximum green) that are not accordingly responsive to the varying traffic condition. Alternatively, an online adaptive control that determines real-time signal operation parameters offers a potential solution to the aforementioned problem.The aim of this study is to give information about Intelligent Intersection Systems (IIS) which is an important item of transportation engineering and to draw attention in this area. In this scope, the adaptive signal control model is tested and evaluated on the selected working network in Kayseri with using a scalable, high-performance microscopic simulation package.Simulation results indicate that this control model has the potential to improve the performance of the signalized network under different traffic conditions (peak and off- peak) and provided better performance than classical methots.