Derişim ölçümü için optik tabanlı foto akustik sensör geliştirilmesi
Development of optical photoacoustic sensors for concentration measurements
  1. Tez No: 762111
  2. Yazar: ÖMER FARUK DİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Günümüzde foto akustik etki; tomografi, mikroskopi ve malzeme araştırmalarında tespit ve analiz yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bu tezde foto akustik etkinin malzeme analizi etkisi üzerine çalışılmıştır. Ufak derişim farklarına sahip sıvıların foto akustik sinyallerinin optik yöntemler ile tespit edilmesi sağlanmaktadır. Foto akustik sinyallerin genliklerinin düşük olmasından kaynaklı akustik hücre tasarımı ve dairesel piezo mikrofon ölçüm sistemi hazırlanmıştır. Ölçüm sistemlerinin optik olarak tespiti ise lazer benek yöntemi ve Michelson girişim ölçer yöntemi olarak iki türde yapılmıştır. Bu iki yöntem ile alınan ölçümler karşılaştırılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde iki tasarımın birbirlerine oranla farklı avantajları gözlemlenmiştir. Piezo mikrofon ile çok basit bir sistem tasarlanmıştır. Tasarlanan sistemden iki yöntem ile alınan ölçümlerde derişim farklarından kaynaklı oluşan foto akustik dalgaların kullanılan iki tür tespit yöntem ile ayırt edici olduğu görülmüştür. Ölçümler sonucunda 78 Hertz modülasyon frekansında optik uyarımlar ile alınan veriler arasında doğrusal ilişki gözlemlenmiştir. Foto akustik sinyal genlikleri derişimler arasındaki farklar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, photoacoustic effect is used as a kind of detection method in subjects such as tomography, microscope and material analysis. In this thesis, the effect of photoacoustic effect on material analysis has been studied. Photoacoustic signals of liquids with small concentration differences are detected by optical methods. Due to the low amplitudes of the photoacoustic signals, the acoustic cell design and the circular piezo microphone measurement system were prepared. Optical detection of measurement systems was taken in two types as laser speckle method and Michelson interferometer method. The measurements taken by these two methods were compared. When the results were examined, different advantages of the two designs compared to each other were observed. A very simple system is designed with a piezo microphone. In the measurements taken from the designed system with two methods, it was seen that the photo-acoustic waves caused by the concentration differences were distinctive with the two types of detection methods used. As a result of the measurements, a linear relationship was observed between the optical excitations at 78 Hertz modulation frequency and the data received. Differences between photoacoustic signal amplitudes and concentrations were investigated.