Abortus imminens tanısı alan kadınlara uygulanan progresif gevşeme egzersizlerinin anksiyete ve konfora etkisi
The effect of progressive relaxation exercises on anxiety and comfort on women diagnosis of abortus imminens
  1. Tez No: 762112
  2. Yazar: HİLAL GÜL BOYRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ŞENTÜRK ERENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma abortus imminens tanısı alan kadınlara uygulanan progresif gevşeme egzersizlerinin (PGE), anksiyete ve konfora etkisini değerlendirmek amacıyla ön test son test, kontrol gruplu yarı deneysel olarak yapılmıştır. Örneklemi uygulama grubu 39, kontrol grubunda da 39 olmak üzere toplamda 78 kadın oluşturmuştur. Uygulama grubundaki kadınlara PGE uygulanmış kontrol grubundaki kadınlara herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Araştırmanın uygulaması Mayıs 2021-Kasım 2021 tarihleri arasında yürütülmüştür. Veriler, Kişisel Bilgi Toplama Formu, Beck Anksiyete Ölçeği ve Genel Konfor Ölçeği aracılığı ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sıklık, yüzde, ortalama standart sapma, min-max değerleri kullanılmış, normal dağılıma uygunluk Shapiro-Wilk ve Kolmogorov-Smirnov Testi ile belirlenmiştir. Verilerin analizinde; Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, Wilcoxon ve Pearson Ki-Kare testi kullanılmıştır. İlk değerlendirmede uygulama grubunda Beck Anksiyete Ölçeği puan ortalaması 28,87±11,65 bulunurken son değerlendirmede 14,02±5,97 olarak bulunmuştur. Kontrol grubunda ise ilk değerlendirmede 27,92±9,10 iken son değerlendirmede 17,38±10,14 olduğu bulunmuştur. Anksiyete puan ortalamaları bakımından gruplar arası fark bulunmamıştır (p>0,05). Genel Konfor Ölçeği puanlarına bakıldığında ise uygulama grubu ilk değerlendirme puan ortalaması 2,41±0,16 bulunurken son değerlendirme puan ortalaması 3,01±0,26, kontrol grubu ilk değerlendirme puan ortalaması 2,45±0,18 iken son değerlendirme puan ortalaması 2,95±0,26 olarak bulunmuştur. Konfor ölçeği puan ortalamalarına bakıldığında gruplar arası fark bulunmamıştır (p>0,05). Sonuç olarak uygulanan PGE'nin uygulama ve kontrol grubunda anksiyete ve konfor düzeylerinde gruplar arası anlamlı fark olmadığı bulunmuştur. Farklı örneklem gruplarında ileri araştırmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a pre-test, post-test and quasi-experimental control group in order to evaluate the effect of progressive relaxation exercises (PRE) applied to women diagnosed with abortion imminens on anxiety and comfort. The sample consisted of 78 women in total, 39 in the application group and 39 in the control group. PRE was applied to the women in the treatment group, and no treatment was applied to the women in the control group. The implementation of the research was carried out between May 2021 and November 2021. Data were collected by means of personal information collection form, Beck Anxiety Scale and General Comfort Scale. Frequency, percentage, mean standard deviation, min-max values were used in the evaluation of the data, and conformity to normal distribution was determined by Shapiro-Wilk and Kolmogorov-Smirnov Tests. In the analysis of data; Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, Wilcoxon and Pearson Chi-Square tests were used. While the mean score of Beck Anxiety Scale was found to be 28.87±11.65 in the treatment group in the first evaluation, it was found to be 14.02±5.97 in the final evaluation. In the control group, while it was 27.92±9.10 in the first evaluation, it was found to be 17.38±10.14 in the last evaluation. There was no difference between the groups in terms of anxiety score averages (p>0.05). Considering the General Comfort Scale scores, the first evaluation point average of the application group was 2.41±0.16, the last evaluation point average was 3.01±0.26, the control group first evaluation point average was 2.45±0.18, while the last evaluation point average was found. It was found to be 2.95±0.26. When the comfort scale mean scores were examined, no difference was found between the groups (p>0.05). As a result, it was found that there was no significant difference between the groups in the anxiety and comfort levels of the PRE applied and control groups. It is recommended to carry out further studies in different sample groups.