İntrauterin inseminasyon sikluslarında final oosit matürasyonunun HCG ya da HCG+ GNRH agonisti ile sağlanmasının gebelik sonuçları üzerine etkisi
Effect of final oocyte maturation with HCG or HCG+GNRH agonist on pregnancy outcomes in intrauterin insemination cycles
- Tez No: 762130
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL AKGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Objective: Infertility is a global health problem that affects 8-10% of couples. In the treatment of infertile couple, controlled ovarian stimulation followed by intrauterine insemination procedure is one of the initial treatment steps. A standard single dose of 250 mcg recombinant human chorionic gonadotropin (r- hCG) is administered for final oocyte maturation following ovarian stimulation. In this study, it is aimed to compare the effect of 0.1 mg of gonadotropin-releasing hormone (GnRH) agonist added to r-hCG to ensure final oocyte maturation on pregnancy outcomes with the group that was administered hCG alone. Method: The files of patients who underwent intrauterine insemination after controlled ovarian stimulation with gonadotropins for unexplained infertility between April 2021 and September 2022 in our clinic were reviewed retrospectively. According to the inclusion criteria, 96 patients were included in the study. 53 patients in whom final oocyte maturation was achieved with a single agent and 43 patients with two agents were compared between and within groups according to their pregnancy outcomes. Conclusion: There was no difference between the groups in demographic data except female age, male age and total number of follicles developed. In the double trigger group, the median duration of infertility was higher in those who could not conceive (p=0.008). The pregnancy rate was similar in both groups (p: 0.315).
Özet (Çeviri)
Amaç: İnfertilite çiftlerin %8-10'unu etkileyen küresel bir sağlık sorunudur. İnfertil çiftin tedavisinde kontrollü overyan stimülasyonu takiben intrauterin inseminasyon prosedürü başlangıç tedavi basamaklarındandır. Overyan stimülasyonu takiben final oosit matürasyonu için standart tek doz 250 mcg rekombinant insan koryonik gonadotropini (r-hCG) uygulanmaktadır. Bu çalışmada final oosit matürasyonunu sağlamada r-hCG'ye eklenen 0.1 mg gonadotropin salgılatıcı hormon (GnRH) agonistinin gebelik sonuçlarına etkisini yalnız hCG uygulanan grupla karşılaştırmayı amaçladık. Metod: Kliniğimizde Nisan 2021 ile Eylül 2022 tarihleri arasında açıklanamayan infertilite nedenli gonadotropinler ile kontrollü overyan stimülasyon sonrası intrauterin inseminasyon uygulanmış hasta dosyaları retrospektif olarak tarandı. Dahil edilme kriterlerine göre 96 hasta çalışmaya alındı. Final oosit matürasyonunun tek ajanla sağlandığı 53 hasta ve iki ajanla sağlandığı 43 hasta gebelik sonuçlarına göre gruplar arası ve grup içi karşılaştırıldı. Sonuç: Gruplar arasında kadın yaşı, erkek yaşı ve gelişen toplam folikül sayıları dışındaki demografik verilerde farklılık saptanmadı. Çift tetikleme yapılan grupta gebe kalamayanlarda infertilite süresi medyanı daha yüksekti (p=0,008). Gebelik oranı her iki grupta da benzerdi (p: 0,315).