Organik peroksit içeren atıksuların kombine elektrokimyasal proseslerle arıtılabilirliği
Treatability of organic peroxide containing wastewater by combined electrochemical processes
  1. Tez No: 762183
  2. Yazar: DEMET DARCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Organik peroksit üretimi ve atıksu oluşumu karmaşık bir yapıya sahip olup, yüksek miktarda organik ve inorganik madde içermektedir. Organik peroksit içeren atıksuların arıtılmasına yönelik literatürde mevcut bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada ise elektrokimyasal oksidasyon(EKO) yöntemi ile birlikte kimyasal arıtma metodu olarak kireç ve demir sülfat, oksidasyon olarak hipoklorit, persülfat, ozon yöntemleri farklı deney koşullarında çalışılmıştır. Elektrokimyasal oksidasyon deneylerini gerçekleştirmek için bir cam reaktör, 1 L, kesikli sürekli karıştırılan reaktör kullanıldı. Dikey olarak yerleştirilmiş iki elektrottan oluşmaktadır: (i)paslanmaz çelik anot, toplam alanı 25 cm2 (5 cm×5 cm) ve (ii) aşağıdaki boyutları olan bir paslanmaz çelik elektrot olan katot: 5 cm×5 cm. Elektrotlar elektrotlar arasındaki boşluk 1.0 -4.0 cm'ye ayarlanmıştır. Voltaj, bir BK-Precision kaynağıyla (0-30 V, 0-5 A) ayarlandı. 80 mL'lik reaksiyon karışımı, 15 dakika boyunca 240 rpm'de karıştırıldı. Test sıcaklığı, reaktör ceketine bağlı olarak 25 °C'de tutuldu Kimyasal maddeler, farkı dozlarda, farklı sürelerde ve farklı pH' larda atıksulara ilave edilmiş ve bu değişkenlerinde mevcut kirleticilerin giderimi üzerine etkisi incelenmiştir. Çalışma sonucunda pH=3, pH=6.5, pH=9 ve pH=11'de elektrokimyasal oksidasyonsonucunda KOİ giderimi 20000 mg/L'den 8340 mg/L'ye azalmıştır. Kimyasal arıtma işlemi sonrası elektrokimyasal oksidasyon işlemi sonunda pH=2'de atıksu KOİ'si 7530 mg/L'den 4560 mg/L'ye azalmıştır. Hipoklorit oksidasyonu ve EKO işlemi sonucunda KOİ değeri 17120 mg/L'den 5600 mg/L'ye azalmıştır. Persülfat ve EKO işlemi sonunda KOİ değeri 20000 mg/L'den 2 saat sonunda 8560 mg/L'ye azalmıştır.
Özet (Çeviri)
Organic peroxide production and wastewater formation have a complex structure and contain high amounts of organic and inorganic substances. There is no existing study in the literature on the treatment of wastewater containing organic peroxide. In this study, together with electrochemical oxidation method, lime and iron sulfate as chemical treatment method, hypochlorite, persulfate and ozone methods as oxidation were studied under different experimental conditions. A glass reactor, 1 L, batch continuous stirred reactor was used to perform the electrochemical oxidation experiments. It consists of two vertically placed electrodes: (i) stainless steel anode, total area 25 cm2 (5 cm× 5 cm) and (ii) cathode, a stainless steel electrode with the following dimensions: 5cm×5cm. Electrodes were adjusted to 1.0 cm-4 cm spacing between the electrodes. The voltage was adjusted with a BK-Precision source (0-30 V, 0-5 A). The 80 mL reaction mixture was stirred at 240 rpm for 15 minutes. The test temperature was kept at 25 °C depending on the reactor jacket. Chemicals were added to wastewater at different doses, at different times and at different pHs, and the effects of these variables on the removal of existing pollutants were investigated. As a result of the study, as a result of electrochemical oxidation at pH=3, pH=6.5, pH=9 and pH=11, the COD removal decreased from 20000 mg/L to 8340 mg/L. At the end of the electrochemical oxidation process after chemical treatment, the wastewater COD was 7530 decreased from mg/L to 4560 mg/L. As a result of hypochlorite oxidation and ECO treatment, the COD level decreased from 17120 mg/L to 5600 mg/L. At the end of the persulfate and ECO treatment, the COD value decreased from 20000 mg/L to 8560 mg/L after 2 hours.