Design and evaluation of a helicopter main rotor electrohydraulic control system
Bir helikopter ana rotor elektrohidrolik kontrol sisteminin tasarımı ve değerlendirmesi
- Tez No: 762186
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÇALIŞKAN, PROF. DR. RAİF TUNA BALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Helikopterler, çeşitli amaçlar için yaygın olarak kullanılan hava araçlarıdır. Helikopterin ana rotoru, uçuş operasyonu için gerekli olan uçuş kuvvetlerini üretir. Helikopter rotor sisteminin oryantasyonu, hidrolik ile çalışan uçuş kontrol eyleyicileri kullanılarak pilot tarafından manuel ve otomatik kontrol sistemi tarafından otomatik olarak belirlenir ve kontrol edilir. Bu çalışmada, yeni bir elektrohidrolik helikopter ana rotor control sistemi, genel performans artırımı ve kontrol edilebilir frekans aralığını genişletmek amacıyla matematiksel olarak tasarlanıp geliştirilmiştir. Bunun yanında rezonans frekansı, nadir kullanılan bir frekans olarak modifiye edilmiş ve rezonans frekansın genliği azaltılmıştır. Uçuş kontrol eyleyicisinin matematiksel modeli doğrulanmış ve matematik model, helikopter rotor kontrol sistemini yansıtan bir test düzeneği kullanılarak geçerli kılınmıştır. Teorik ve deneysel sonuçlar mukayese edilmiştir. Yeni bir kontrol eyleyicisi ve geri besleme eyleyicisi, önerilen kontrol stratejilerinin uygulanması amacıyla tanımlanmış ve sistem içerisinde adaptasyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Helicopters are widely used aircrafts for several purposes. Main Rotor of a Helicopter creates necessary flight forces for performing flight operation. Orientation of a Helicopter Rotor System is determined and controlled manually by pilot and automatically by automatic control system via hydraulically operated flight control actuators. In this research, a novel electrohydraulically operated helicopter main rotor control system is mathematically designed and developed to improve overall performance of control system and to extend controllable frequency range. Besides, resonant frequency is modified to a rarely used frequencies and amplitude of resonant frequency response is reduced. Mathematical model of Flight Control Actuator is verified and mathematical model is validated using test results obtained in a test bench that reflects main rotor control system of helicopter. Theoretical and experimental test results are compared. A novel control actuator and feedback actuator are introduced and implemented within the system for application of proposed control strategies.