Hemodiyaliz hastalarında eritroferon, hepsidin düzeyleri ve demir parametrelerinin ilişkisinin araştırılması
In hemodialysis patients erythroferon, hepidin levels and ironinvestigation of the relationship of the parameters
- Tez No: 762211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL ÖNEÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Giriş: Anemi, kronik böbrek hastalığı (KBH) hastalarında çok sık görülen önemli bir sorundur ve en önemli nedeni eritropoetin (EPO) düzeyinde göreceli düşüklük olmakla beraber; anemiye katkıda bulunan mutlak demir eksikliği, inflamasyon ve hepsidin artışı gibi birçok faktör vardır. Yakın zamanda EPO uyarısı sonrası eritroblastlardan salınan bir protein olarak tanımlanmış eritroferonun (ERFE) hepsidin salınımını baskıladığını ileri süren çalışmalar mevcuttur. Çalışmamızda eritroferon, hepsidin, eritropoetin düzeyleri ve demir parametrelerini epoetin alfa ve darbopoetin olmak üzere iki farklı eritropoez stimüle edici ajan (ESA) alan ve ESA almayan hemodiyaliz hastalarında araştırmayı ve tedavi alan hastalarda ESA uygulanmasını takiben bu parametrelerin zaman içindeki değişimlerini incelemeyi hedefledik. Gereç ve Yöntem: Prospektif olarak yapılan çalışmamızda, hemodiyalize giren 60 hasta ESA almayanlar, epoetin alfa alanlar ve darbepoetin alfa alanlar olmak üzere 3 gruba ayrılarak iki aşamada incelenmiştir. İlk aşamada bu üç grupta hepsidin ve ERFE düzeyleri ile demografik veriler, KBH etyolojisi, diyaliz süresi, hemogram, demir parametreleri, EPO düzeyleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. İkinci aşamada yalnızca ESA kullanan hastalarla incelemeye devam edilmiş ve bu hastalarda ESA uygulanmasından hemen önce, 2. ve 7. günde hemodiyaliz öncesinde tekrar kanlar alınarak başta EPO, hepsidin ve ERFE düzeylerindeki değişim ve bu düzeylerin birbirleriyle, hemogram ve demir parametreleri ile olan ilişkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bulgular: Hasta grupları yaş, cinsiyet, KBH süresi, hemodiyalize girme süresi, böbrek fonksiyonları, hemogram ve demir parametreleri açısından benzerdi ancak C- reaktif protein (CRP) düzeyi epoetin alfa grubunda diğer gruplardan daha yüksekti. Hepsidin ve ERFE düzeyleri açısından da gruplar arasında anlamlı fark yoktu. EPO düzeyi beklendiği gibi ESA almayan grupta düşüktü, diğer iki grupta benzerdi. ESA uygulamasını takiben yapılan incelemelerde EPO düzeyinin her iki grupta sayısal olarak 2. günde arttığı, 7. günde tekrar azalarak benzer bazal seviyelere indiği gözlenmekle beraber bu değişim yalnızca epoetin alfa grubunda istatistiksel anlamlı idi (
Özet (Çeviri)
Introduction: Anemia is a major problem in chronic kidney disease (CKD) patients. The most important reason is the relative low erythropoietin (EPO) level however here are many factors that contribute to anemia, such as absolute iron deficiency, inflammation, and increased hepcidin. There are studies suggesting that erythroferron (ERFE), a protein released from erythroblasts after EPO stimulation, suppresses hepcidin release. In our study, we aimed to investigate erythroferron, hepcidin, erythropoietin levels and iron parameters in hemodialysis patients who received two different erythropoiesis stimulating agents (ESA), as epoetin alpha and darbopoetin alpha compared to patients who were not given ESA. We also aimed to examine the changes in these parameters over time following ESA administration in patients receiving treatment. Material and Method: In our prospective study, 60 patients undergoing hemodialysis were classified into 3 groups, those who did not receive ESA, those who received epoetin alpha and those who received darbepoetin alpha, and were examined in two stages. In the first stage, the relationship between hepcidin and ERFE levels and demographic data, CKD etiology, dialysis time, hemogram, iron parameters, and EPO levels were investigated in these three groups. In the second stage, the investigation continued with patients using only ESA. In these patients, blood samples were taken again just before ESA administration and on the 2nd and 7th days before hemodialysis. The change in EPO, hepcidin and ERFE levels and the relationship of these levels with each other, hemogram and iron parameters were tried to be revealed. Results: The patient groups were similar in terms of age, gender, CKD duration, duration of hemodialysis, kidney functions, hemogram and iron parameters, but C-reactive protein (CRP) level was higher in the epoetin alfa group than in the other groups. There was no significant difference between the groups in terms of hepcidin and ERFE levels. EPO level was lower in the group that did not receive ESA, as expected, and in the other two groups it was similar. In the evolvation performed after the ESA application, it was observed that the EPO level increased numerically in both groups on the 2nd day, and decreased again on the 7th day and decreased to similar basal levels, but this change was statistically significant only in the epoetin alfa group (