The representation of motherhood and maternal instinct in Doris Lessing's the Grass is Singing (1950) and the Fifth Child (1988)
Dorıs Lessıng'ın 'Otlar Türkü Söylüyor' (1950) ve 'Beşinci Çocuk' (1988) adlı eserlerinde annelik ve annelik içgüdüsü kavramlarının temsili
- Tez No: 762210
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Annelik içgüdüsü ya da annelik çocuğa karşı bazı davranış ve duygular olarak tanımlanabilir. Bu duygular ve davranışlar bir çocuğun doğumundan sonar ortaya çıkar. Biyolojik annelik, annelik yaşandığı zaman farklı bir biçimlere sahip değildir. Annelik her kültür ve toplum için benzersizvetektir. Ancak belirli bir kültür ve toplum içinde farklı biçimler alabilir. Her kültür veya toplum, anneliği kendine özgü değerlerine gore tanımlayabilir. Anneliğin çeşitli tanımları olsa da, etnik köken, kültür, bölgeve din farkı gözetmeksizin insanlar için ortak özellikler taşır. Bu çalışmada anneliğin hem biyolojik hem sosyal yapı olarak ilişkilendirildiği kavramlar üzerinde durulacaktır. Feminizm ve Doris Lessing'in seçilmiş romanları bağlamında anneliğin güçlendirici olduğu kadar zorlayıcı yönlerinin de ele alınması çalışmanın ana odak noktası olacaktır. Bu çalışmada Lessing'in eserlerinde annelik ve annelik içgüdüsünün yansımalarını ortaya çıkarmak için Feminizm kuramı kullanılacaktır. Çalışmanın teorik çerçevesi kapsamında feminizmin farklı dalları ve feminism dalgasının nasıl geliştiği üzerinde durulacaktır. Çalışmanın edebi bölümü, Doris Lessing'in biyografik ve kurgusal anlatımlarında anneliğin nasıl şekillendiği üzerine oluşturulmuştur. Kurgu ve otobiyografik yazılarına da yansıdığı gibi Lessing, hem anne olarak hem de kadın yazar olarak zor bir hayat yaşamıştır. Lessing'in annelik anlayışı olağandışı, alışılmadık bir anlayıştı ve yazı kurgularında annelik kavramı ile ilişkikurmak için yeni yollar ve terimler sunuyordu. Yukarıda belirtilenler gözönünde bulundurularak, bu çalışma cinsiyetçilik, geleneksel aile, çocuk bakımı ve ruh sağlığı konularının kadınlarda ve kadın yazarlarda travmaya sebep olan anneliği ideolojik olarak bazı noktalarda şekillendirdiği sonucuna varılacaktır. Çalışma, bu sonuca varmak için metin analizi ve tematik bir yaklaşım sunacaktır.
Özet (Çeviri)
Maternal instinct or motherhood can be defined as behavioural and emotional patterns towards a child. These emotions and behaviours appear following the birth of a child. The biological motherhood has no different forms while experiencing it. It is unique for each culture and society. But it can take different forms within a given culture and society. Each culture or society can define motherhood depending on their own unique customs and values. Although it might have various definitions, it carries shared features for people regardless of their ethnicity, culture, region, or religion. This study will focus on the terms that motherhood is built upon both as a social and biological construction. The challenging as well as empowering aspects of motherhood will be the primary focus of the study in relation to feminism and Doris Lessing's selected novels. In this study, feminism will be employed to unpack the representation of motherhood and maternal instinct in Lessing's fiction. Diverse branches of feminism and how the movement has developed will be focused on as part of theoretical framework of the study. The literary part of the study will be based on the ways in which motherhood has been shaped in Doris Lessing's biographical and fictional accounts. As also reflected in her fiction and autobiographical writings, Lessing experienced a hard life both as a mother and a woman writer. Lessing's understanding of motherhood has been unconventional, offering new ways and terms to engage with motherhood in her fiction. Having the aforementioned in mind, this study will conclude that the issues of sexism, traditional family, childcare and mental health have at some points shaped motherhood ideologically, causing trauma for women and women writers. The study will offer textual analysis and a thematic approach to arrive at that conclusion.