Nemo Tenetur ilkesi açısından Vergi Hukukunda ibraz yükümlülüğü
Obligation of submission in Tax Law in accordance with the Nemo Tenetur principle
- Tez No: 762227
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA BAŞER DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma, Vergi Usul Kanunu'nda düzenlenen defter, belge ve kayıtları ibraz yükümlülüğünün nemo tenetur ilkesi bağlamında değerlendirilmesini ele almaktadır. Bu amaçla, nemo tenetur ilkesi, susma hakkı ve ibraz yükümlülüğü gibi anahtar kelimeler tanımlanmıştır. Ayrıca, bağlama ilişkin içtihatlara ve öğreti görüşlerine yer verilmiştir. Bu tez, nemo tenetur ilkesinin kapsamını incelemekte ve nemo tenetur ilkesinin vergi hukukundaki görünümünü incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the evaluation of the submission of documents regulated in the Tax Procedure Law in the context of the nemo tenetur principle. For this purpose, keywords such as the nemo tenetur principle, the right to remain silent and the submission of documents are defined. In addition, jurisprudence and doctrinal views regarding the context are included. This thesis examines the scope of the nemo tenetur principle and examines the appearance of the nemo tenetur principle in tax law.