Akut apandisit tanılı olgularda preoperatif klinik bulgularla uyumlu bilgisayarlı tomografi raporu ile postoperatif histopatolojik inflamasyon yanıt skorunun korelasyonu
Correlation of computerized tomography report with congurent preoperative clinical findings and postoperative histopathological inflammatory response score in patients with acute appendicit diagnosis
  1. Tez No: 762245
  2. Yazar: FATİH YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ HANÇERLİOĞULLARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Akut apandisit tanısal sürecinde klinik semptomlar, inflamasyon belirteçleri ve görüntüleme bulguları dikkate alınmaktadır. Negatif apendektomi oranlarının azaltılmasında preoperatif doğru tanı çok önemlidir. Apandisitten şüphelenilen hastalarda, tanısal belirsizliği azaltmak için bilgisayarlı tomografi (BT) diğer tanısal yöntemlerle birlikte sık tercih edilmektedir. AA tanısnda BT görüntülemenin önemi iyi bilinmesine rağmen, histopatolojik bulgularla BT bulgularının ilişkisi tam olarak anlaşılamamıştır. Bu çalışmanın amacı AA'nın histolojik bulgularında BT bulgularının tanısal performansının değerlendirilmesidir. 01.01.2017 ile 01.05.2022 tarihleri arasında, abdominopelvik BT görüntülemesi yapılan ve AA şüphesi nedeniyle opere edilen 319 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların demografik ve klinik özellikleri tıbbi kayıtlarından elde edildi. BT görüntüleme bulguları arasından apendiks çapı, apendikolit varlığı, apendiks duvar kalınlaşması, perapendiküler yağlı dokuda heterojenite, sıvı birikimi/abse ve sağ alt kadranda lenfadenopati değerlendirildi. Çalışmaya sadece BT bulgularında AA şüphesi nedeniyle opere edilen hastalar dahil edildi. Kesin tanı için patoloji numuneleri değerlendirildi. Hastaların ortalama yaşı 36,1 ± 14,7 yıl idi. Çalışmada erkek/kadın oranı 1,7/1 idi. Histopatolojik incelemede en sık karşılaşılan sonuçlar sırasıyla fokal apandisit (%50,2), süpüratif apandisit (%36,1) ve gangrenöz/perfore apendisit (%5,3) idi. Hastaların %4,7'sinde histolojik inceleme normaldi (negatif apendektomi oranı). Hastaların %3,4'ünde apendikste tümöral lezyon saptandı. BT görüntülemede, gangrenöz apandisitte, normal histolojiye kıyasla apendiks çapı (AUC=0,997), yağlı dokuda heterojenite (AUC=0,704), apendikolit (AUC=0,702) ve apendiks duvar kalınlaşmasının (AUC=0,671) belirleyici olduğu görüldü. Apendiks çapının (9 mm üzeri) %100 sensitivite, %92,9 spesifite ile gangrenöz apandisitte belirleyici olduğu izlendi. Apendikolit (AUC=0,619) ve apendiks duvar kalınlaşmasının (AUC=0,593) apendiks neoplazilerinde yüksek sensitivite gösterdiği, ancak spesifitelerinin oldukça düşük olduğu izlendi (sırasıyla %23,7 ve %18,5). Histolojik olarak gangrenöz apandisit tanısında preoperatif BT bulguları kullanışlı göstergeler olabilir. Apendiks tümörlerinde olmasa da, perfore apandisitin kesin tanısında BT görüntüleme bulguları kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The diagnostic process of acute appendicitis (AA) is based on clinical symptoms, evaluation of laboratory biomarkers of inflammation and imaging examinations results. Accurate preoperative diagnosis is a key factor in reducing the number of negative appendectomies. The computed tomography (CT) is often used as an add-on test following the initial evaluation to reduce remaining diagnostic uncertainty in persons with suspected appendicitis. Although the importance of CT in diagnosis of AA is well known, relationship between CT findings and histopathological findings is not completely understood. The aim of the study was to assess the diagnostic performance of CT in evaluating the histological findings of AA. A retrospective review of 319 patients undergoing abdominopelvic CT from 01.01.2022 to 01.05.2022 for suspicion of AA was performed. Patient medical records were reviewed to ascertain basic demographics and clinical findings. Appendix diameter, appendicolith, appendix wall thickening, peri-appendicular fat stranding, fluid collections/abscess, lymphadenopathy in the right lower quadrant were assessed on CT scan. Only those cases were included where patients underwent surgery for AA on CT findings. Pathology specimens were assessed for definitive diagnosis. The mean age of the patients is 36.1 ± 14.7. The male/female ratio in the present study was 1.7/1. The most common results in the histopathological examination were focal appendicitis (50.2%), suppurative appendicitis (36.1%), and gangrenous/perforated appendicitis (5.3%) in patients operated for suspected acute appendicitis. However, histological examination was normal in 4.7% of the patients (negative appendectomy rate). Tumoral lesions were detected in the histopathological examination of 3.4% of the patients. Appendix diameter (AUC=0.997), fat stranding (AUC=0.704), appendicolith (AUC=0.702), and appendix wall thickening (AUC=0.671) on CT scan, were able to predict gangrenous appendicitis, compared to normal histological examination. The appendix diameter (>9 mm) had 100% sensitivity and 92.9% specificity for gangrenous appendicitis. The sensitivity of appendicolith (AUC=0.619) and wall thickening (AUC=0.593) in appendiceal neoplasia was high, but the specificity was quite low (23.7% & 18.5%, respectively). Preoperative CT scan findings could be useful clinical indicators to establish the diagnosis of gangrenous appendicitis, histologically. CT imaging findings can be used in the definitive diagnosis of perforated appendicitis, but not in appendix tumors.