Erol Güngör'ün toplum ve din görüşleri
Erol Güngör's views on religion and society
  1. Tez No: 762262
  2. Yazar: MEHMET BERKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
20. yy gerek dünya gerekse Türkiye açısından çok sancılı ve zorlu bir zaman dilimidir. Yaşanan bu zor zaman diliminde fikirleri ve çözüm yollarıyla topluma örnek olan, her daim halkın yanında duran ve tek amacı Türkiye'de“çağdaş bir Türk milli kültürü oluşturmak”olan Erol Güngör, yaşadığı dönemin çok iyi tahlilini yaparak günümüz meselelerinin çözümü için bizlere ışık tutmuş bir entelektüeldir. Yapılan araştırmada, Türk düşünce tarihinin son dönemlerinde yetişen en ünlü sosyolog, sosyal psikolog ve fikir insanlarından biri olan Erol Güngör'ün toplum ve din görüşleri Din Sosyolojisi perspektifinden izah edilmeye çalışılmıştır. Araştırmada sosyal bilimlerde sıkça başvurulan Dokümantasyon (Belge tarama) metodu kullanılarak, Erol Güngör'ün kaleme aldığı eserlerin yanında kendisi hakkında yazılan yazılar ve yayımlanan eserlerden de faydalanılmıştır. Erol Güngör'e göre, toplumları diğer toplumlardan ayıran ve her bir toplumun ayakta kalmasını sağlayan birtakım değerler mevcuttur. Dil, tarih, kültür, medeniyet, eğitim, ahlâk, din gibi değerler toplumlara“millet”olma karakterini kazandırır. Kültür alt yapısı sağlam olan toplumlar yaşanan kültür değişmelerinden menfi yönde daha az etkilenirken müspet yönde daha fazla etkilenirler. Türkiye'deki mevcut kültür buhranının ortadan kalkması için milli bir kültür ortamı oluşturmak ve yaşatmak mecburidir. Din, insanlık tarihi kadar eskidir. Ömrü insanlık tarihi kadar da uzun olacaktır. Tarihte din adına ve dini manada yapılan hataların tekrarlanmaması için dinin sosyal yaşamdaki yeri ve öneminin çok iyi bilinmesi gerekmektedir. Özellikle İslam dini davasının sorumluluğu münevverlerin, fikir insanlarının, din adamlarının, âlimlerin ve mütefekkirlerin omuzlarına yüklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The 20th century is a very painful and challenging time period for both the world and Turkey. Erol Güngör who sets a good example for the society with his ideas and solutions in this difficult time period, always stands by the people and whose sole aim is to“create a contemporary Turkish national culture”in Turkey is an intellectual who has shed light on the solution of today's issues by making a very good analysis of the period in which he lived. In the research, the society and religion views of Erol Güngör, one of the most famous sociologists, social psychologists and intellectuals who grew up in the last period of Turkish intellectual history, were tried to be explained from the perspective of Sociology of Religion. In the research, besides the works written by Erol Güngör, the articles written about him and the published works were also used by using the Documentation (Document Scanning) method which is frequently used in social sciences, According to Erol Güngör, there are certain values that distinguish societies from other societies and ensure the survival of each society. Values such as language, history, culture, civilization, education, morality and religion give the societies the character of being a“nation”. Societies with a strong cultural infrastructure are less affected by cultural changes in the negative direction, while they are more affected in the positive direction. In order to eliminate the current cultural crisis in Turkey, it is compulsory to create and maintain a national cultural environment. Religion is as old as human history. Its life span will be as long as human history. In order not to repeat the mistakes made in the name of religion and in the religious sense in history, the place and importance of religion in social life should be known very well. In particular, enlighteneds, intellectuals, clergies, scholars and thinkers shoulder the responsibilty of the Islamic religious cause.