Impact of Russia's military transformation on Black Sea security
Rusya'nın askeri modernizasyonunun Karadeniz güvenliğine etkisi
- Tez No: 762263
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonra Rusya Federasyonu 1990lar boyunca uzun süre ekonomik, sosyal ve askeri yapısını ve aynı zamanda sınırlarını muhafaza etmek için mücadele vermiştir. Ekonominin ve silahlı kuvvetlerin hızla kötüye giden durumu, ülkenin stratejik gücünü ve caydırıcılık kapasitesini büyük ölçüde zayıflatmıştır. 2000lerin başlarından itibaren ekonomideki iyileşmenin sonucu olarak silahlı kuvvetlerin modernizasyonu yönünde adımlar atılmaya başlanmıştır. Bu süreçte Rusya, çeşitli bölgesel ve küresel meselelerde Batı ile diyalog ve iş birliğini öne çıkaran bir tutum sergilemiştir. Gürcistan'la 2008 yılında gerçekleşen savaş, silahlı kuvvetlerin modernizasyonu için bir dönüm noktası olmuştur. Ardından gelen Arap Baharı, Libya ve Suriye iç savaşları, Moskova açısından ciddi tehditler olarak algılanmıştır. Nitekim 2014 Ukrayna krizi, Karadeniz'in güvenliği açısından büyük bir dönüm noktası olmuştur. Rusya'nın askeri modernizasyon programları ve doktrin dönüşümü, Karadeniz Filosunun modernizasyonu ve faaliyetlerinde somut şekilde gözlenmektedir. Bu tezin amacı, söz konusu dönüşüm ve Karadeniz'in güvenliğine etkisiyle ilgili genel bir çerçeve sunmaktır.
Özet (Çeviri)
After the dissolution of the Soviet Union, Russian Federation struggled to keep its economy, society and military together, not to mention its borders throughout the 1990s. The bad shape of economy and rapidly decomposing capabilities of the armed forces weakened strategic posture and deterrent capability of Russia. Starting from early 2000s, Russia showed signs of recovery in economy, which in turn helped maintenance and upgrade of the armed forces. It was in this period that Russia showed more cooperation approach towards West, establishing and keeping strategic dialogue channels, collaboration and partnership on several regional and global issues. Black Sea was, therefore, relatively calm in terms of geopolitical competition. The war with Georgia in 2008 was a turning point for military modernization while the Arab Spring and civil wars in Libya and Syria were alarm bells for Moscow. It was after these events that Russia started to be more assertive and it is the crisis in Ukraine in 2014 that represents the milestone for Black Sea region competition. Russia's military modernization programs and doctrinal transformation manifests itself in the modernization of the Black Sea fleet and its activities. This thesis aims to provide a general overview of this transformation and its meaning for the security of the region.