Çin toplumu ve Konfüçyüsün ruhu: Devlet ve toplum etkileşiminin psikoantropolojik ve tarihsel kökenleri üzerine bir inceleme
Chinese society and the spirit of Confucius: A study on psychoanthropological and historical origins of state and society interactions
- Tez No: 762269
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİR TUĞRUL KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde, toplumlara özgü sosyal-kültürel yapıların, insan topluluklarının gelişimsel macerasından köken aldığı, insanın ontolojik ihtiyaçlarını gidermek amaçlı çevreyle, içinde yaşadığı grupla ve diğer insan gruplarıyla etkileşiminin doğal sonucu olarak oluştuğu genel kabul görmektedir. Çalışmamızda, geniş uzak doğu coğrafyasındaki merkez topluluğa -yani Çin'e- ait devlet mekanizmasının oluşumunu sağlayan tarihsel ve psikoantropolojik süreçler, bölge topluluklarının ilksel oluşum ve düşünsel yapılarının tarihsel gelişimi üzerinden ele alınmaya çalışılarak incelenmiştir. Bu değerlendirmeyi olabildiğince objektif kılabilmek amacıyla ilgili coğrafyadaki insan topluluklarının tarihsel süreçte birbirleriyle ve çevreyle etkileşimleri, merkeze Çin Toplumu alınarak, Çin insanının kendine özgü zihin yapısı, bu zihin yapısının ürünü temel düşün ürünleri ve bölgenin özgün kültürel varlığı incelenerek değerlendirilmeye çalışılmıştır. Uzak doğu coğrafyasında, tarihsel süreç içerisinde ve sonuç olarak günümüzde, sosyal ve siyasal yapılara, ilgili toplumlardaki bireysel ve toplumsal kültürel farklılıkların, bu farklılıkların ortaya çıkışında temel rolü oynayan zihin yapısının olası etkileri, mevcut sosyal yapının oluşumu üzerine tarihsel süreçte yaptığı etkiler incelenerek günümüz Çin'ini, toplumunu ve kurumlarını, hangi zihinsel sürecin neden-sonuç bağlamında rasyonel temelleriyle oluşturduğu analiz edilmeye çalışılmıştır. Çin toplumu yapısı, bireye ait unsurlardan, topluluğun oluşum dinamiklerine uzanan geniş kültürel ve tarihsel perspektifle çözümlenerek, betimlenmeye çalışılmıştır. Bu uğraşıda, temel faktör olarak, Çin İnsanı'nın kendine özgü zihin yapısıyla karşımızda belirdiği görülerek, Çin İnsanı'nın kendine özgü düşün dünyası üzerinden, günümüz Çin'ine ait sosyal ve idari yapının farklı boyutlarıyla ortaya konmasının, örtüştürülmesinin mümkün olup olmadığı irdelenmiştir. Çin Toplumu'nun düşün alanındaki temel ürünü kabul edilen Konfüçyüs öğretisinden hareketle, Çin'in tarihsel ve kültürel yapısının oluşumu ve dönüşümünde esas üretici-dönüştürücü faktör olan Çin İnsan'ının zihin yapısı üzerinden, Çin Toplumu tarihsel gelişimi-dönüşümüyle analiz edildiğinde, nihayetinde; Modern Çin'in, Çin İnsanı'nın temel düşün ürünü Konfüçyüs Öğretisi üzerinden günümüzde de betimlenebilir olduğu, böylece Konfüçyüs Öğretisinin, başka bir deyişle Konfüçyüs'ün Ruhu'nun, Modern Çin'in halen temel sosyal itici gücünü oluşturmakta olduğunun ileri sürülebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, the historical and psychoanthropological processes that led to the formation of the state mechanism belonging to the central community in the vast Far East geography, namely China, were examined by trying to deal with the historical development of the primitive formation and intellectual structures of the regional communities. It is generally accepted that social-cultural structures specific to societies originate from the developmental adventure of human societies and are formed as a natural result of interaction with the environment, the group in which they live, and other human groups in order to meet the ontological needs of human beingsIn order to make this evaluation as objective as possible, the interaction of the human communities in the relevant geography with each other and with the environment in the historical process, by taking the Chinese Society to the center, the unique mental structure of the Chinese people, the product of this mentality, the basic thought products and the unique cultural existence of the region have been tried to be evaluated. In the Far East geography, in the historical process and as a result, today, the social and political structures, the possible effects of the individual and social cultural differences in the relevant societies, the possible effects of the mental structure that plays the main role in the emergence of these differences, the effects of the current social structure on the formation of today's China. It has been tried to analyze which mental process, in the context of cause and effect, constitutes its religion, society and institutions with its rational foundations. The structure of Chinese society has been tried to be described by analyzing it with a broad cultural and historical perspective ranging from the elements of the individual to the formation dynamics of the community. In this endeavor, as the main factor, it has been seen that the Chinese People appear in front of us with their unique mental structure, and it has been examined whether it is possible to reveal and match the social and administrative structure of today's China with different dimensions, through the unique world of thought of the Chinese People. Based on the teaching of Confucius, which is accepted as the main product of the Chinese Society in the field of thought, when analyzed with the historical development-transformation of the Chinese Society, through the mind structure of the Chinese Man, which is the main producer-transforming factor in the formation and transformation of the historical and cultural structure of China; It has been concluded that modern China can still be described through the Confucian Doctrine, the main product of the Chinese people's imagination, so that it can be argued that the Confucian Teaching, in other words the Spirit of Confucius, still constitutes the main social driving force of Modern China.