Thermomechanical modeling of niti shape memory alloys including plasticity
Niti şekil hafızalı alaşımların plastisite ile termomekanik modellenmesi
  1. Tez No: 762285
  2. Yazar: HAMDİ ALPAY KÜÇÜKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK DARENDELİLER, PROF. DR. GÜNAY ANLAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Şekil hafızalı alaşımlar, üzerindeki yük kaldırılınca ve/veya ısıtılınca, uğradığı büyük deformasyonlara rağmen ilk şeklini geri kazanabilme özelliğine sahip malzemelerdir. Şekil hafızalı alaşımların yüksek yüklemeler altında bile martenzitik dönüşüm sayesinde büyük gerinimlerin geri dönüşümünü sağlayabilmesi, havacılık, biyomedikal ve otomotiv gibi pek çok sektörde kullanımına yol açmıştır. Bu tezde şekil hafızalı alaşımların bünye modelleri üzerine yapılan son çalışmalar ve plastisitenin etkisi anlatılmıştır. Literatürde yapılmış olan test ve deneylere dayanarak mevcut bir üç boyutlu bünye modeli plastik gerinimi de içerecek şekilde değiştirilmiştir. Bu tezde kullanılan bünye modeli şekil hafızalı alaşımların yaygın özellikleri olan, iki yönlü şekil hafıza etkisi (İYŞHE) ve süperelastisitenin yanı sıra plastik gerinim oluşumunu da içermektedir. Elde edilen bünye modeli bir kullanıcı alt programı ile sonlu elemanlar yazılımına eklenmiştir. Model dönüşüm ve plastisite nedeniyle oluşan gerinimleri hesaplayabilmektedir. Uyarlanan model ile gerilmiş bir yay, basit gerilme deneyi ve üç nokta eğme deneyi analiz edilmiştir. Önerilen bünye modeli, literatürde olan deneysel çalışmalar ile uyumlu olacak şekilde sonuç vermiştir.
Özet (Çeviri)
Shape memory alloys (SMA) are unique materials with an ability to recover their original shape from large deformations when unloaded and/or subjected to heat. Their ability to recover from large strains, due to martensitic transformation, even under excessive loading allows them to be used in various different sectors including aerospace, biomedical and automotive. The present thesis summarizes the studies on constitutive modelling of SMAs and the effect of plasticity on it. Based on the experiments and tests presented in the literature, an already existing 3D constitutive model is modified in order to include the effect of plastic strain. The model used in this thesis, includes the conventional characteristic behaviour of SMA, namely two way shape memory effect (TWSME) and superelasticity, as well as the plastic strain. The generated constitutive model is implemented into finite element tool via a user subroutine code. The model can capture the strains caused from both transformation and plastic deformation. The model is applied to the analysis of a spring in tension, simple tension test and a three point bending test. The proposed plasticity modified constitutive model predicted the behaviour of the SMA and showed similar results with the experimental data available in the literature.