Thermomechanical modeling of stamping of advanced high strength steels
Yüksek mukavemetli çeliklerin şekillendirilmesinde termomekanik modelleme
  1. Tez No: 671610
  2. Yazar: KADİR AKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM SARAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Yüksek mukavemetli çelikler, hafiflik ve çarpma esnasındaki yüksek dayanım gibi, özellikle otomotiv endüstrisindeki isterleri karşılarken; büyük boyutlu ve kompleks parçaların şekillendirme esnasında yaşanan zorlukları sebebiyle kısıtlı noktalarda kullanılabilmektedir. Sac metali şekillendirme esnasında; sürtünme ve plastik deformasyonun ısıya dönüştüğü, şuana kadar yapılan çalışmalarda açıkca ortaya koyulabilmiştir. Bu çalışmada, DP800 (AHSS) sacının şekillendirilmesi esnasında oluşan sıcaklık artışını hesaplamak için bir termomekanik sonlu eleman modeli geliştirildi. Bu model, literatürden deneylerle doğrulandı. Çalışmanın ilk adımında, tek bir pres çevirimi esnasında sac parçanın belirlenen modele gore yükseklik limiti tespit edildi. Modele etkisini anlamak için bazı parametreler değişken olarak tanımlandı. En çok etkilenen parametrenin sıcaklık olduğu tespit edildi. Sac metalin ve onunla birlikte kalıbın ısınmasına bağlı olası sorunları bulmak için çok döngülü bir model geliştirildi.Farklı özelliklerde ki, gerçekçi pres koşulları altında, 20 ila 80 pres vuruşundan sonra, derin çekme yapılan sac parçada yırtılma eğilimi tespit edildi. Son olarak soğutma sistemi, çok döngülü süreçte geliştirildi ve kalıptaki proses koşullarının iyileştiği tespit edildi. Bu çalışma; tamamen yüksek mukavemetli çeliklerin verdiği yanıtları içermesine ragmen; benzer çıktılar seri imalatta yumuşak çelikler için; arada bir gözüken yırtılma probleminin yaşanmaması için kullanılabilir bilgiler içermektedir. Çalışmalar bu bağlamda kullanılabilir ise; yırtılmış sac parçanın bir sonraki istasyona gidişini engelleyen kontrol sistemlerinin kurulumuna ve bakımına ihtiyaç olmayacak, tam otomasyonlu bir pres hattında, ilk seferde doğru üretim garanti altına alınabilecektir.
Özet (Çeviri)
As advanced high strength steels (AHSS) find more use in automotive industry to meet crashworthiness and light weighting targets, concurrently. AHSS typically have higher strength, but lower formability; often limiting a part's dimensions and geometric complexity. Several studies have clearly shown that, in sheet metal forming, significant portion of the work done to overcome friction and to plastically deform a sheet is converted into heat. In this study, a thermomechanical finite element model has been developed to calculate the temperature rise in forming DP800 (AHSS). The model was validated with experiments from literature. First cup drawing model developed as limit height before split issue in a single-cycle model. Some parameters defined variables in order to understand effect to model. The most effected parameter found as temperature. A multi-cycle model is developed to find out possible problems due to tool heating. The process and material are selected to speed up the heating. Under different realistic press conditions, failures are observed after 20 to 80 hits. Finally cooling system developed in multi-cycle process and shown, that improve the process conditions. Although this study includes AHSS, the results may also help to improve mild steels and others, in deep draw operation because today randomly split issue is seen in mass production frequently. Because of that; new inspection systems developed in order to catch defected part before sending to next station in factory. After this study, these systems can be removed if implemented cold stamping dies properly.