Deneysel peritonit oluşturulmuş rat ileum ve kolonunda hidrojen sülfürün motilite üzerine etkisinin ve olası etki mekanizmalarının invitro araştırılması
Invitro investigation of the effect of hydrogen sulphide on motility and potential mechanisms of action in experimental induced peritonitis in rat ileum and colon
- Tez No: 762307
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada deneysel peritonit oluşturulmuş rat ileum ve kolonunda hidrojen sülfürün (H2S) motilite üzerine etkisinin ve olası etki mekanizmalarının in vitro araştırılması amaçlanmıştır. Deneylerde 18 adet 14-16 haftalık vücut ağırlığı 250-300 gram olan erişkin erkek Wistar-Albino ileum ve kolon stripleri kullanılmıştır. Kontrol, sham ve deney grupları olarak ayrılan sıçanlarda deney grubunda çekum sarı uçlu iğneyle 4 noktadan delinerek deneysel peritonit modeli oluşturulmuştur. İzole edilen ileum ve kolon preparatları, Krebs solüsyonu içeren organ banyosuna yerleştirilip ardından submaksimal konsantrasyonda karbakol ve elektrisel alan uyarısı aracılı ön kasılma yanıtları oluşturulduktan sonra hidrojen sülfür donörleri ile (NaHS) gevşeme yanıtları alınmıştır. Tüm gruplarda konsantrasyona bağımlı olarak NaHS ile alınan gevşeme yanıtları kaydedilmiştir. Gevşeme yanıtı kolon gruplarında ileum gruplarına nazaran daha yüksek oranda gerçekleşmiştir. H2S ile gerçekleşen gevşeme yanıtlarının NO ile olası etkileşimini gözlemlemek adına L-NAME varlığında alınan motlite yanıtları da incelenmiştir. Hem karbakol ile indüklenen hem de elektriksel alan uyarısı ile elde edilen kasılmalardan sonra alınan gevşeme yanıtları, L-NAME içeren ortamda, ileum kontrol grubu dışında genel olarak geri dönmüştür. PAG varlığında alınan inhibisyon yanıtlarında değişiklik gözlenmemiştir. Sonuç olarak hidrojen sülfür donörleri, tüm ileum ve kolon gruplarında konsantrasyon bağımlı olarak hem karbakol hem de elektriksel alan uyarısı ile oluşturulan spontan mekanik yanıtta istatistiksel anlamlı olarak azalmaya neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the relaxant effects of hydrogen sulfide (H2S) on carbachol and electrical field stimulation-induced contractile responses on isolated ileum and colon strips obtained from Wistar-Albino rats in an experimental model of peritonitis. In the experiments, ileum and colon strips from a total number of 18, and 14-16 weeks old albino rats weighing 250-300 grams were used. The rats were randomly divided into 3 groups: control, sham and study group. In the study group, cecum was pierced at 4 points with a yellow-tipped needle in order to induce experimental peritonitis model. Isolated ileum and colon strips were placed in the organ bath containing Krebs solution, right after carbachol and electrical field stimulation-induced pre-contractile responses were generated with the submaximal concentrations followed by relaxation responses with donors of hydrogen sulfide (NaHS). For all of the groups, relaxation responses regarding NaHS were shown to be depending on the concentration. The relaxation response was more pronounced in colon groups in comparison with ileum groups. For observing the possible interactions between NO and hydrogen sulfide relaxing effect, motility responses had also been investigated after the exposure to L-NAME. Relaxation responses obtained after both carbachol and electrical field stimulation-induced precontractions in the presence of L-NAME were reversed except ileum control groups. No effect on inhibition responses was observed in the presence of PAG. As a result, in all ileum and colon groups, donors of hydrogen sulfide significantly reduced the spontaneous mechanical activity induced by carbachol and electrical field stimulation in a concentration-dependent manner.