Niobium-cobalt co-doped barium titanate dielectric ceramics for multilayered ceramic capacitors
Çok katmanlı seramik kapasitörler için niyobyum-kobalt co-doped baryum titanat dielektrik seramikleri
  1. Tez No: 762308
  2. Yazar: BERKAY ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Niyobyum (Nb) ve Kobalt (Co) katkılı baryum titanat (BaTiO3) seramikleri, BaTiO3'ün ferroelektrik-tetragonal faz dönüşümünü stabilize etmek için hazırlandı. BaTiO3, Nb2O5 ve Co3O4 tozlarının önceden belirlenmiş konsantrasyonlarda 1 ila 3 atom yüzdesi arasında karıştırılmasıyla seramiklerin hazırlanmasına başlandı. Karıştırma, yitria ile stabilize edilmiş zirkonya ile damıtılmış su kullanılarak ıslak koşullarda bilyalı değirmende 24 saat boyunca 50 rpm'de yapıldı. Daha sonra karışımlar, 200 MPa'da tek eksenli presleme ile 15 mm çapında ve 3 mm kalınlığında disk şeklinde peletler halinde preslendi. Bundan sonra diskler 1250 °C ila 1290 °C arasında değişen sıcaklıklarda 30 dakika ila 2 saat arasında değişen çeşitli sürelerde sinterlendi. Sinterlenmiş parçalar XRD, SEM, EDS ve DSC karakterizasyon teknikleri kullanılarak karakterize edildi. Elektriksel özellikler, yani dielektrik sabiti (εr), dielektrik kaybı (tanδ) ve εr'nin sıcaklığa bağlı değişimi, empedans analiz yöntemi kullanılarak ölçüldü. Deneysel sonuçlar, BaTiO3'ın Nb ve Co ile birlikte katkılanmasının, εr piklerini ve sıcaklık stabilitesini genişlettiğini ortaya koydu. Oda sıcaklığında 1 kHz'de 3258'lik bir εr elde edilirken, -30 ile +150 ºC arasında değişen sıcaklıklarda, εr'de +%10 ve -%17'lik bir değişim elde edildi. Ayrıca, BaTiO3'ın 10 ve 121 ºC'deki kristal yapısındaki değişim bastırıldı.
Özet (Çeviri)
Niobium (Nb) and Cobalt (Co) co-doped barium titanate (BaTiO3) ceramics were prepared to stabilize ferroelectric-tetragonal phase transformation of BaTiO3. Preparation of ceramics started with mixing BaTiO3, Nb2O5 and Co3O4 powders at predetermined concentrations varying from 1 to 3 at%. The mixing was done at wet conditions using distilled water with alumina balls at 50 rpm for 24 h in a ball mill. Then, the mixtures were compacted into 15 mm diameter and 3 mm thick disc shaped pellets by uniaxial pressing at 200 MPa. After that the discs were sintered at various temperatures ranging from 1250 to 1290 °C for various durations ranging from 30 to 120 min. Sintered pieces were characterized using XRD, SEM, EDS, and DSC characterization techniques. Electrical properties namely dielectric constant (εr), dielectric loss (tanδ) and εr versus temperature were measured. Experimental results revealed that the co-doping of BaTiO3 with Nb and Co lead to broadening of εr peaks and temperature stability. A high εr of 3258 at 1 kHz was obtained at room temperature, along with +10% and -17% variation over temperature ranging between -30 and +150 ºC. Also, the dramatic change in crystal structure of BaTiO3 at 10 and 121 ºC was suppressed.