Kardiyak cerrahi sonrası hastaların yoğun bakım ünitesinde yaşadığı ağrının azaltılmasına yönelik masaj ve müzik terapisinin etkisi: sistematik inceleme ve meta-analiz
Effect of massage and music therapy on the reduction of pain in icu patients after cardiac surgery: A systematic review and meta-analysis
  1. Tez No: 762331
  2. Yazar: SARE AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, kalp ameliyatı sonrası hastaların kardiyovasküler cerrahi yoğun bakım ünitesinde (KVCYBÜ) yaşadığı ağrı şiddetinin azaltılması için uygulanan müzik ve masaj terapisinin etkisinin incelendiği RKÇ' lerin sistematik incelemesi ve meta-analizi amacıyla yapıldı. Kalp ameliyatı sonrası hastaların KVCYBÜ'de yaşadıkları ağrı şiddetinin azaltılmasına yönelik müzik ve masaj terapisinin etkinliğine ilişkin var olan kanıtlar tutarsızdır ve bazı çalışmalar küçük örneklem büyüklüne sahiptir. Kapsamlı literatür taraması Haziran 2020-Temmuz 2022 tarihleri arasında (MEDLINE, Embase, CINAHL, Science Direct, Web of Science, Scopus, Cumulative Index to Nursing, the Cochrane Central Register of Controlled Trials ve Akademik Google) gerçekleştirildi. Seçilen makaleler iki bağımsız değerlendirici tarafından detaylı incelendi, dahil edilecek çalışmaların metodolojik kalitesi Joanna Briggs Institute (JBI) RKÇ için kritik değerlendirme 13 modeli kontrol listesi kullanıldı. Verilerin meta-analizinde Review Manager 5.4.1 programı kullanıldı. Araştırmalar dâhil edilme kriterlerine göre değerlendirildi ve 19 çalışma senteze alındı. Araştırmaların toplam örneklem hacmi 1122 (masaj terapisi deney grubu:174 ve kontrol grubu:162; müzik terapisi deney grubu:406 ve kontrol grubu:380)' dir. Analize dahil edilen çalışmaların örneklem sayıları masaj terapisinde 16 ile 67, müzik terapisinde 40 ile 120 arasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted for the systematic review and meta-analysis of RCTs examining the effect of music and massage therapy applied to reduce the severity of pain experienced by patients in the cardiovascular surgery intensive care unit (CVSICU) after cardiac surgery. Existing evidence for the effectiveness of music and massage therapy for reducing the severity of pain experienced by patients in CVSICU after cardiac surgery is inconsistent and some studies have small sample sizes. A comprehensive literature review was conducted between June 2020 and July 2022 (MEDLINE, Embase, CINAHL, Science Direct, Web of Science, Scopus, Cumulative Index to Nursing and the Cochrane Central Register of Controlled Trials and Academic Google). Selected articles were thoroughly reviewed by two independent reviewers, the methodological quality of the studies to be included, the Joanna Briggs Institute (JBI) Critical evaluation 13 model checklist for RCTs was used. Review Manager 5.4.1 program was used in the meta-analysis of the data. Studies were evaluated according to inclusion criteria and 19 studies were synthesized. The total sample size of the studies was 1122 (massage therapy experimental group:174 and control group:162; music therapy experimental group:406 and control group:380). The sample numbers of the studies included in the analysis ranged between from 16 to 67 in massage therapy and 40 and 120 in music therapy.