Right to water as a collective right a leverage to reclaim the commons?
Bir kolektif hak olarak su hakkı: Müşterekleri savunmanın bir aracı mı?
  1. Tez No: 762332
  2. Yazar: ÖMÜR KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN TOPAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 376
Özet
Bu tez su hakkı kavramını bir kolektif hak olarak incelemekte olup üç soyutlama düzeyinden oluşmaktadır. Makro düzeyde, kolektif hak kavramını ana motif olarak ele almaktadır. İkincil düzlemde, tezin ana konusu olan su hakkı kavramına, ilkel birikim kavramıyla ilişkili biçimde yaklaşmaktadır. Su hakkı kavramının ortaya çıkışının ana sebeplerinden birisinin su krizinin yanında, su krizini manipule etmek yoluyla su müştereklerini çitleyen yaygın ilkel birikim süreçleri ve pratikleri olduğu iddia edilmektedir. Ampirik düzeyde, niteliksel yöntemle iki vaka çalışması yapılmıştır. Bunlardan biri küresel su adaleti hareketinin analizi olup, diğeri Rize, Fındıklı'daki hidroelektrik santral karşıtı hareketin incelenmesidir. Bu ampirik analizle, su hakkına farklı yaklaşımlar sadece ampirik düzlemde değil, teorik düzlemde de karşılaştırılmıştır. Bu yolla, tezin, su hakkı kavramı özelinde liberal insan hakları paradigmasının eleştirisine ve sınıf-temelli bir kolektif su hakkı kavramsallaştırılmasının inşasına dayanan teorik argümanları ampirik veriyle sağlamlaştırılmıştır. Bu bağlamda, tez su hakkı kavramının çeşitli su hakkı mücadelelerini açıklama gücünü güçlendirmek adına eleştirel bir su hakkı kavramsallaştırılmasına katkı koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation analyses the concept of right to water as a collective right. It is comprised of three levels of abstraction. At the macro level, it considers the concept of collective right as the basic leitmotif. At the meso-level, it handles the concept of right to water, the subject-matter of the dissertation, which is problematized with a relational approach to the concept of primitive accumulation. It is alleged that one of the basic reasons for the emergence of right to water besides the water crisis is widespread processes and practices of primitive accumulation aimed at the enclosure of the water commons through manipulating the water-crisis. At the empirical-level, two case studies, one the analysis of the global water justice movement and the other, the analysis of the anti-hydroelectric power plant struggle in Fındıklı/Rize are conducted via qualitative method. Through such empirical analysis, different approaches to right-to-water are compared not only in the empirical sense but also in the theoretical sense. By this way, the theoritical arguments of the dissertation based on the critique of the liberal paradigm of human rights with specific reference to the right-to-water as well as building for a class-based conceptualization of collective right-to-water are reinforced with emprical data. Within this context, the dissertation aims to contribute to a critical reconceptualization of the right-to-water to augment its explanatory power for various right-to-water struggles.