Yapıların parametrik tasarımı ve enerji analizi
Parametric design and energy analysis of buildings
  1. Tez No: 762378
  2. Yazar: BERKAN POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY ÜLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mimarlık, Energy, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Enerji tüketiminin sektörel dağılımına bakıldığında büyük bir orana sahip olan konutların enerji ihtiyacının düşürülmesi büyük bir önem taşımaktadır. Günümüzde binalarda pasif sistemler kullanılarak enerji ihtiyacını güneş, rüzgâr, toprak gibi sürdürülebilir enerji kaynaklarından karşılayan bir tasarım anlayışı gelişmiştir. Bu tez çalışmasında İzmir ili içinde yaklaşık 200m² kullanım alanına sahip, iki katlı, taban alanı 100 m² olan bir güneş evi tasarlanmıştır. Tasarım, parametrik yazılımlar aracılığıyla ve optimizasyon algoritmaları kullanılarak gerçekleştirilmiş, yapı formunda pasif çözümlerin kullanılmasına yer verilmiştir. Yapı bilgi modellemesi (BIM) ve yapı enerji modellemesi (BEM) yazılımları aracılığıyla simülasyonlar gerçekleştirilerek yapının enerji ihtiyacı belirlenmiş, bu ihtiyacı karşılayacak alternatif çözümlerin entegrasyonu ile şekillendirilmiştir. Sonuç olarak tasarlanan güneş evi, TS 825 standartları ile kıyaslandığında yıllık enerji kullanımında %63,23 oranında, ısı kazanım ve kayıplarında ise %70,98 oranında tasarruf sağladığı ve kullanılan yenilenebilir enerji sistemleri aracılığıyla 5133,69 kWh'lik enerji üretimi gerçekleştirildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Decreasing the energy consumption of residential buildings, which has an significant percentage compared to other sectors, is highly important. A new design philosophy, using passive and renewable energy systems to meet the energy demand of the buildings has been evolved. On this thesis study, a solar house with footprint area of 100m² and total area of nearly 200m² was designed in İzmir province. The parametric design software and optimisation algorithms were used and passive solutions were utilised on the form of the building. The energy demand of the design is determined by simulations and renewable energy systems were integrated on Building Information Modeling (BIM) and Building Energy Modeling (BEM) software. In conclusion the solar house provided 63,23% annual energy consumption and 70,98% heat gain - loss savings compared to the TS 825 standarts and generated 5133,69 kWh of energy by the renewable energy systems.