Ruh sağlığı çalışanlarında psikolojik sermayenin duygusal emek üzerindeki etkisi
The effect of psychological capital on emotional labor in mental health workers
- Tez No: 762379
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM GÖKÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı ruh sağlığı çalışanlarında psikolojik sermaye ve duygusal emek arasında ilişkiyi incelemek, psikolojik sermayenin duygusal emek üzerindeki etkisini araştırmaktır. Araştırmaya, Samsun ili merkez ilçelerinde çalışmakta olan 154 ruh sağlığı çalışanı gönüllülük esasında katılmıştır. Katılımcılara; Demografik Bilgi Formu, Psikolojik Sermaye Ölçeği ve Duygusal Emek Ölçeği sunulmuş, veriler online anket yöntemi ile toplanmıştır. Araştırmaya 27 psikiyatrist, 25 psikolog, 91 hemşire/sağlık memuru ve 11 diğer ruh sağlığı personeli olmak üzere 154 kişi katılım sağlamıştır. Analiz sonuçları, psikolojik sermaye ve duygusal emek arasında pozitif bir ilişki olduğunu, psikolojik sermayenin duygusal emek üzerinde pozitif bir etkisi olduğunu göstermiştir. Yüzeysel davranışın psikolojik sermaye ile ilişkili olmadığı, derinlemesine davranışın ve doğal davranışın psikolojik sermayeden olumlu yönde etkilendiği görülmüştür. Araştırmanın bulguları literatür doğrultusunda tartışılmış, araştırmanın sonuçları ve sınırlılıkları açıklanmış, gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between psychological capital and emotional labor in mental health workers and to investigate the effect of psychological capital on emotional labor. 154 mental health workers working in the central districts of Samsun province participated in the study voluntarily. Demographic Information Form, Psychological Capital Scale and Emotional Labor Scale were presented to the participants, and the data were collected by online survey method. A total of 154 people, including 27 psychiatrists, 25 psychologists, 91 nurses/health workers and 11 other mental health personnel, participated in the study.Results of the analysis showed that there is a positive relationship between psychological capital and emotional labor, and psychological capital has a positive effect on emotional labor. It has been observed that surface behavior is not related to psychological capital, in-depth behavior and natural behavior are positively influenced by psychological capital. The findings of the research were discussed in line with the literature, the results and limitations of the research were explained, and suggestions for future studies were presented.