Türkiye'de yenilenebilir enerji yatırımlarının Bulanık AHP metodu ile sürdürülebilirlik açısından değerlendirilmesi
Evaluation of renewable energy projects in Turkey with the Fuzzy AHP method from the sustinability perspective
- Tez No: 762383
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE KURUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Temiz enerjiye kolay, hızlı ve güvenilir yöntemlerle ulaşabilme süreci günümüzün önemli sorunlarından bir tanesidir Enerjinin sürdürülebilirliğini sağlamak açısından ekonomik, sosyal ve çevresel olarak üç farklı açıdan gözetilmesi gerekmektedir. Hâlâ elektrik enerjisine ulaşamamış toplumların hayatlarını kolaylaştırmak, ulaşabilenlerin ise devamlılığını sağlamak, ülkelerin enerji maliyetlerini ve buna bağlı olarak da dışa bağımlılıklarını da azaltmak için bu gereklilik, enerjide sürdürülebilirliği kolaylaştırmak adına her yönüyle incelenmelidir. Yapılan çalışmada yenilenebilir enerjinin sürdürülebilirlik değerlendirmesi Bulanık Analitik Hiyerarşi Prosesi ile irdelenmiş ve enerji yatırımlarının hangi yenilenebilir enerji türünde efektif bir sürdürülebilirlik sağladığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The process of accessing clean energy with easy, fast and reliable methods is one of the important problems of today. In order to ensure the sustainability of energy, it should be examined from three different perspectives as economic, social and environmental. It is necessary to facilitate the lives of societies that have not yet reached electrical energy, and to ensure the continuity of those who can reach electricity. In order to reduce the energy costs of countries and consequently their dependence on foreign sources, this requirement should be examined in all aspects to facilitate sustainability in energy. In the study, the sustainability evaluation of renewable energy was examined with the Fuzzy Analytical Hierarchy Process. It has been researched which type of renewable energy energy investments provide an effective sustainability.