Korona salgını bağlamında güncel fıkhî hükümler
New fiqh provisions through Corona disease
- Tez No: 762396
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL GÖKKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Salgın ve vebaların incelenmesi, birçok âlimin kitaplarında ve mecmualarında ve muhtelif devir ve devirlerde anlatıp yazdıkları önemli konulardan biridir.Bu bir şeye işaret ediyorsa, İslam dininin insanlığa ve insanlığa olan ilgisini gösterir. Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem) pek çok hadisinde bundan bahsetmiştir.Buna sabredenlerin lütuf ve mükâfatı. (Veba, ümmetim için bir şehadettir) sözünden dolayı kendisini şehit saydığı için, bir sakatlıktan sonra ve vebada ölenlerin mükâfatı vardır. Ve Corona salgını (yeni oluşturulan) Covid-19, Müslümanları ve diğerlerini etkileyen veba ve salgın hastalık türlerinden biridir, ancak salgın veya virüs olarak adlandırıldığı için adı farklıdır ve semptomları da farklıdır ve Bu, birçok insanın ölümüne neden olan tehlikeli salgınlardan biridir ve Yüce Allah'ın:(Allah'ın kullarını imtihan ettiği imtihanlardan biridir. ve benim ilgimin ve bu konuyu seçmemin ve bu konuyu risâlemi yazmak için bir başlık haline getirmemin, İslam dininin insanlık için menfaatini temsil eden büyük bir serideki bir halkadan başka bir şey olmadığını, içinde fıkhî hükümleri açıkladığım gibi, (ibadet bölümlerinde) insanların dinlerinin meselesinden haberdar olmaları için bu salgınla tanıştırıldılar; Kafaları karışmasınlar ve Allah'ın gazabına uğrayacak hatalar yapmasınlar diye.
Özet (Çeviri)
Examination of epidemics and plagues, in the books of many scholars and It is important that he told and wrote in his journals and in various periods and periods. If this points to anything, it means that the religion of Islam is for humanity and humanity. shows his interest. In many hadiths of the Prophet (sallallahu 'alayhi wa sallam) The grace and reward of those who are patient with it. (Plague, for my ummah after a disability, because he considered himself a martyr because of his word (it is a martyrdom) and there is a reward for those who die in the plague. And the Corona epidemic (newly created) Covid-19 has killed Muslims and others. It is one of the types of plague and epidemic disease that affects because it is named, the name is different and the symptoms are also different, and this is what many people say. It is one of the dangerous epidemics that cause death and Allah Almighty: (It is one of the tests that Allah tests His servants. I need to choose the topic and make this topic a title to write my treatise. in a great series that represents the interest of the religion of Islam for humanity. that it is nothing but a ring, as I explained the jurisprudence in it, (in the parts of worship) to make people aware of the matter of their religion. they were introduced to the epidemic; Let them not be confused and they will incur the wrath of Allah so that they don't make mistakes.