Azot monoksit giderici dolgulu bir absorpsiyon kolonunun tasarımı
  1. Tez No: 2487
  2. Yazar: PERVİN ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Katı, sıvı veya gaz yakıtların yanması sonucu açığa çıkan azot oksit (NO ) gazlarından özellikle azot monoksit (NO) ve azot dioksit(NO“) gazları, hava kirliliğine kat kıları yönünden büyük önem taşır. Çevre sağlığı açısından, bu gazların atmosferde çok düşük derişimlerde bulunması istenir. Bu düşük derişimlere inebilmek için bu gazların işlem yerinde kontrolü veya sonradan giderilmesi gerekir. Çalışmada, sabit kaynaklardan (kimyasal tesisler gibi) yayılan NO miktarının önemli bir kısmını oluşturan NO”in sıvı ortamda, fiziksel olarak absorplanma- smı sağlayan dolgulu bir kolonun tasarımı yapılmıştır. Bu tasarımda, kolona girişteki NO derişimi, gaz akım hızı, sıcaklık, basınç., sıvı akım hızları ve dolgu maddesinin, boyutu değişken olarak alınmış, incelenen bu parametrelere göre, endüstride veya laboratuvarda kullanılabilecek kolon lar için alan, çap ve yükseklik belirlenmiştir. ıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Among the NO rejects, resulting from the combus- tion of either solid, liquid or gaseous fuels, particulary the nitric oxide (NO) and the nitrogen _dioxide,.(N02). have special importance due to their negative effects on the air pollution. From the viewpoint of environmental health, these gases are desired to exist as very/low-level impurities in the atmosphere. To achieve these low levels, the gases should either be controlled within the combustion chamber or be eliminated at a later stage. In this study, a packed-column providing the physical absorption of NO, a gas which contributes greatly to the total NO levels emitted from stationary sources (such as chemical plants), in a liquid medium, is designed. In the design, the concentration of NO in the gas phase, gas-and liquid-flow rates, temperature, pressure and the size of the packing material were selected as independent variables and the corresponding area, diameter and height of the columns were determined for the purposes of industrial and/or laboratory use. iii