İnsana yakışır işin öznel iyi oluş ve işten ayrılma niyetine etkisi
The effect of decent work on subjective well-being and intention to leave work
  1. Tez No: 762406
  2. Yazar: NAGİHAN BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
İnsana yakışır iş, kadın/erkek tüm çalışanlar için özgürlük, eşitlik, güvenlik ve saygınlık koşullarında insana uygun üretken bir iş olarak ifade edilmektedir. İnsana yakışır iş kavramı ekonomi ve sosyal bileşenlerinin bir arada uyumlu bir şekilde yürütülmesinde hem amaç hem de araç olarak yer almaktadır. Bu kavramın diğer bir amacı da çalışanlar için sadece istihdam sağlamak değil, aynı zamanda kabul edilebilir nitelikli işlerin oluşturulmasıdır. Bu nedenle insana yakışır iş kavramı çalışanların haklarını koruyarak onların mutlu olmasına yardımcı olmaktadır. Mutluluk kavramı ile birlikte kullanılan olan öznel iyi oluş, kişi bilişsel olarak kendini değerlendirirken yaşamından bir doyum hissi aldığını ve kendini kötü hissettirecek olumsuz duygulardan uzak durarak onu hoşnut eden olumlu duygular içerisinde olması olarak tanımlanmaktadır. Öznel iyi oluş kavramına göre, bireyi nelerin mutlu ettiği ve nelerden mutluluk duyduğunu yalnızca kendi tespit edebilmektedir. Bu düşünce doğrultusunda, her bireyin kendine ait bir mutluluk anlayışı olduğu bilinmektedir. Bazı bireyler için mutluluk, çalışma yaşamının istediği gibi yolunda gitmesidir. Eğer bireyin çalıştığı örgüt bu durumu çalışanına sağlamaz ise kişi işi bırakmayı düşünebilir. Bireyin işi bırakma niyeti ifade edildiği gibi, bireyin işini belirli nedenlerden dolayı bırakma düşüncesidir. Bu düşünme süresi ya işi bırakmayla ya da üyesi olduğu örgütün sorunlarına çözüm bulması ile sonuçlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, insana yakışır işin öznel iyi oluş ve işten ayrılma niyetine etkilerinin incelenmesidir. Bu araştırmanın verileri Antalya ilinde faaliyete bulunan medikal şirketlerinde çalışan 152 kişi üzerinde yapılan anket tekniği ile elde edilmiştir. Çalışmada ulaşılan veriler SPSS ve AMOS programı yardımı ile analiz edilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda, insana yakışır işin öznel iyi oluş üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı bir etkisi olduğu saptanmıştır. İnsana yakışır işin alt boyutu olan fiziksel ve ilişkisel güvenli çalışma koşulları ile yeterli ücretin öznel iyi oluş üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı bir etkisi olduğu, diğer alt boyutu olan sağlık hizmetlerine erişim, boş zaman ve dinlenme, kurumsal değerlerle ailevi ve sosyal değerlerin uyumunun ise öznel iyi oluş üzerinde bir etkisi olmadığı görülmüştür. İnsana yakışır işin işten ayrılma niyeti üzerinde ise yine pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğu ve insana yakışır işin alt boyutu olan fiziksel ve ilişkisel güvenli çalışma koşulları ile yeterli ücretin işten ayrılma niyeti üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı bir etkisi olduğu ve diğer üç alt boyutun işten ayrılma niyeti üzerinde bir etkisi olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Decent work is expressed as a productive job that is suitable for a person in conditions of freedom, equality, security and respect for all employees, male/female. The human Decency business concept is involved both as a goal and as a tool in the harmonious conduct of the economy and its social components together. Another purpose of this concept is not only to provide employment for employees, but also to create acceptable qualified jobs. Therefore, the concept of decent work protects the rights of employees and helps them to be happy. Subjective well-being, which is synonymous with the concept of happiness, is defined as the fact that a person receives a feeling of satisfaction from his life while evaluating himself cognitively and that he is in positive emotions that make him feel bad by staying away from negative emotions that make him feel bad. According to the concept of subjective well-being, only one can determine what makes an individual happy and what he is happy with. In accordance with this idea, it is known that each person has his own understanding of happiness. For some individuals, happiness is that their working life goes on as they wish. If the organization where the individual works does not provide this situation to its employee, the person may consider quitting the job. As the intention of the individual to quit the job is expressed, it is the thought of the individual to quit their job for certain reasons. This period of thinking results in either quitting the job or finding solutions to the problems of the organization of which he is a member. The aim of this study is to investigate the effects of decent work on subjective well-being and intention to leave work. The data of this study were obtained by using the survey technique conducted on 152 people working in medical companies operating in Antalya province. The data obtained in the study were analyzed with the help of SPSS and AMOS program. As a result of the research conducted, it was found that decent work has a positive and significant effect on subjective well-being. Decent work and safe working conditions and adequate wages that is the size of the sub relational subjective physical well-being to have a significant effect on positive directional and the other is the size of the sub that access to health services, leisure and Recreation, family and corporate social values of the alignment of values with subjective well-being had an effect on was observed. Intention to leave the job to decent work and decent work and to have a significant effect on the size of the sub again positive physical and relational safe working conditions and adequate wage job and have a significant effect on the intention to leave positive directional and the other three sub-dimensions, it was found that had an effect on intention to leave the job.