Sağlık profesyonellerinin yeni teknoloji ile ilgili algılarında sosyal ağların rolü: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi örneği
The role of social networks in health professionals' perceptions of new technology: The case of Eskişehir Osmangazi University Health Practice and Research Hospital
  1. Tez No: 762409
  2. Yazar: BEGÜM ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MENDERES TARCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Başlık: Sağlık profesyonellerinin yeni teknoloji ile ilgili algılarında sosyal ağların rolü: ESOGÜ Sağlık ve Uygulama Araştırma Hastanesi Örneği. Amaç: Bu çalışma ile sosyal ağların sağlık profesyonellerinin yeni teknolojiler ile ilgili algılarındaki rolünü incelemek amaçlanmıştır. Yöntem: Kesitsel araştırma yöntemiyle yürütülen bu araştırmanın evrenini ESOGÜ Sağlık ve Uygulama Araştırma Hastanesi ameliyathanesinde görev yapan sağlık profesyonelleri oluşturmaktadır. Bu evrenden seçilen 44 kişilik örneklem grubunun yeni teknolojiye yönelik algılarını belirlemek için“An Update and Streamlined Technology Readiness Index: TRI 2.0”ölçeği uygulanmıştır. Örneklem grubunun sosyal ağ yapısının oluşturulması için olumlu ilişki ağı, danışma ilişki ağı ve olumsuz ilişki ağını oluşturmaya yönelik üç soru kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 20.0 ve UNICET 6.6 programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Katılımcıların %43,2' si erkek, %56,8' i kadındır. %34,1' i hekim, %54,5' i hemşire, %4,5 ameliyathane teknikeri, %4,5' i sağlık teknikeri, %2,3' ü radyoloji teknikerinden oluşmaktadır. Katılımcıların %65,9 1- 10 yıl arası, %11,4'ü 10- 20 yıl arası, %20,4' ü 20- 30 yıl arası, %2,3 ise 30 ve üstü yıl çalışmaktadır. Ortalama mesafe değerleri olumlu ilişki ağı için 1.514, danışma ilişki ağı için ise 2.552'dir. Sosyal ağdaki bileşen sayıları olumlu ağ için 43, danışma ilişki ağı için ise 56'dır. Sonuç: Sağlık profesyonellerinin demografik özelliklerinin rol oynadığı sosyal ağ yapısının aktörlerin teknolojik yeniliklere ilişkin algılarında rol oynadığı görülmüştür. Sosyal ağ yapıları içinde olumlu ve danışma ilişki bağları, kişilerin aldıkları iç derece merkezilik, yakınlık ve arasındalık değerlerine göre bilgi ve kaynak akışına yön vermiştir.
Özet (Çeviri)
Title: The role of social networks in the perceptions of health professionals about new technology: The Example of ESOGÜ Health and Practice Research Hospital. Aim: It was conducted to examine the role of social networks in the perceptions of health professionals about new technologies. Objective: The population of this research, which was conducted with the cross-sectional research method, consists of health professionals working in the operating room of ESOGÜ Health and Practice Research Hospital. The“An Update and Streamlined Technology Readiness Index: TRI 2.0”scale was applied to determine the perceptions of the sample group of 44 people selected from this universe towards new technology. In order to create the social network structure of the sample group, three questions were used to create the positive network, the counseling network and the negative relationship network. The obtained data were analyzed with SPSS 20.0 and UNICET 6.6 program. Methods: 43,2% of the participants were male and 56,8% were female. 34,1% consists of physicians, 54,5% nurses, 4,5% operating room technicians, 4,5% health technicians, 2,3% radiology technicians. 65,9% of the participants work between 1-10 years, 11,4% between 10-20 years, 20,4% between 20-30 years, and 2,3% of them work for 30 years or more. Average distance values are 1.514 for positive relationship network and 2.552 for client relationship network. The number of components in the social network is 43 for the positive network and 56 for the client network. Results: It has been seen that the social network structure, in which the demographic characteristics of health professionals play a role, plays a role in the perceptions of the actors regarding technological innovations. Positive and client relationship ties within social network structures have shaped the flow of information and resources according to the internal degree of centrality, closeness and in-betweenness they receive.