Kiraz ağaçları arasında yetiştirilen yeşil gübre amaçlı bazı baklagil yembitkilerinin verim ve bazı diğer karakterlere etkisi
Effects of some legume forage crops used for green manure between cherry trees on the yield and some other characteristics
- Tez No: 762413
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHÇET KIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma 2017-2019 yılları arasında Kocaeli ili Karamürsel ilçesi, Karaahmetli köyünde 8 yaşındaki bir kiraz (Prunus avium L.) bahçesinde yürütülmüştür. Araştırmada; ağaç sıra aralarında üç farklı tür yem bitkisi (Vicia sativa L., Vicia faba L. ve Lolium multiflorum Lam.) hem yem hem de yeşil gübre olarak yetiştirilmiş, bu bitkilerin hasıl verimi ve diğer verim özellikleri araştırılmıştır. Ayrıca bu yeşil gübre bitkilerinin bahçe toprağının fiziksel ve kimyasal özelliklerindeki ve kiraz ağaçlarının verim, büyüme ve gelişmesi üzerindeki etkileri de araştırılmış, bölgede uygulanan konvansiyonel uygulama ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgulara göre en yüksek vejetasyon yüksekliği Vicia faba, en yüksek hasıl verimi, kuru madde verimi, ham protein oranı ve ham protein verimi Vicia sativa ve Vicia faba yem bitkilerinden elde edilmiştir. En yüksek kuru madde oranını ise Lolium multiflorum vermiştir. Sonuçlarımız toprakta en yüksek azot, fosfor ve potasyum miktarlarının konvansiyonel uygulamadan ve en yüksek organik madde miktarının Vicia sativa bitkisinden alındığı görülmüştür. Uygulamaların ve bitkilerin toprak pH'sı üzerinde etkisi olmamıştır. Kiraz ağaçlarından elde edilen sonuçlar incelendiğinde en yüksek kiraz verimi, sürgün boyu ve sürgün çapı konvansiyonel uygulamadan elde edildiği görülmüş, Vicia faba en yüksek gövde çapı büyümesine sahip olmuştur. Suda çözünür kuru madde miktarında ise önemli bir fark olmamıştır. Bu sonuçlar ışığında bir kiraz bahçesinde ağaçların gelişim ve verimlerini fazla düşürmeden Vicia sativa ve Vicia faba bitkilerinin yeşil gübre veya yem bitkisi üretimi amacıyla kullanılabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted between 2017-2019 in a 8-year-old sweet cherry orchard (Prunus avium L.) in Karamürsel district in Kocaeli. Three different forage crop species (Vicia sativa L., Vicia faba L., Lolium multiflorum Lam.) were raised between drive rows of the trees as both forage and green manure. Herbage yield and other yield characteristics of the forage crops were investigated. In addition, the effects of these green manure plants on the physical and chemical characteristics on the soil and yield, growth and development of the cherry trees were observed and compared with the conventional application applied in the region. Results obtained from the investigation displayed that Vicia faba had the highest vegetation height, Vicia sativa and Vicia faba resulted the highest herbage yield, dry matter yield, crude protein ratio and crude protein yield; while Lolium multiflorum showed the highest dry matter ratio. Our results showed that the highest soil nitrogen, phosphorus and potassium obtained from the conventional practice while Vicia sativa had the highest soil organic matter. Treatments and crops had no effect on soil pH. Results obtained from cherry trees showed, Conventional practice provided the highest yield, shoot length and shoot diameter, Vicia faba resulted the highest trunk diameter growth. There was no significant difference in soluble solid content. In light of these results, it was concluded that Vicia sativa and Vicia faba plants can be used for both green manure or forage production without too much impacting the growth and yield of the trees in a cherry orchard.