Fikir ve sanat eserleri üzerindeki manevi ve mali hakların miras yoluyla geçişi
The transfer of moral and economic rights on intellectual and artistic works by inheritance
  1. Tez No: 762433
  2. Yazar: BİLGE KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA BİRİNCİ UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında bir eser meydana getiren kişi, eser sahibi sıfatını kazanmakta ve meydana getirdiği eser üzerinde manevi ve mali haklara sahip olmaktadır. Bu haklar eser sahibinin yaşamı boyunca varlıklarını sürdürür. Eser sahibinin ölümünden sonra ise, hakların miras yoluyla geçip geçmeyeceği, miras yoluyla geçecekse bu geçişin kimlere hangi şartlarda yapılacağı, miras yoluyla geçmeyecek ise akıbetlerinin ne olacağı öğretide ve uygulamada tartışma konusu olan meselelerdir. Bu çalışmada, eser üzerindeki manevi ve mali hakların miras yolu ile geçişi konusu mevzuat, öğretideki görüşler ve Yargıtay kararları ışığında incelenmiş, yeri geldikçe kendi görüşlerimize de yer verilmiştir. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde eser kavramı, eser sahipliği ve eser üzerindeki haklar; ikinci bölümde manevi hakların miras yoluyla geçişi; üçüncü bölümde ise mali hakların miras yoluyla geçişi konuları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The person who creates a work within the scope of Law No. 5846 on Intellectual and Artistic Works gains the title of author and has moral and economic rights on the work she/he has created. These rights continue to exist throughout the life of the author. After the death of the author, whether the said rights will be transferred by inheritance, and if transition is of concern, which terms are required and who the heirs will be, if transition is not of concern, what the fate of the rights will be, are the matters of discussion in doctrine and jurisprudence. In this study, the subject of transfer by inheritance of author's economic and moral rights was analysed in light of the legislation, the views in the doctrine and supreme court's decisions, also our opinions were presented. The study is consists of three main chapters. In the first chapter the concept of the work, the authorship and the rights on the work; in the second chapter transfer by inheritance of the moral rights; in the third chapter transfer by inheritance of the economic rights were analysed.