Comparison of some biochemical parameters before and after application of naprosyn in renal patients
Böbrek hastalarında naprosyn uygulaması öncesi ve sonrası bazı biyokimyasal parametrelerin karşılaştırılması
- Tez No: 762438
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, cerrahi işlemden sonra naproksenin böbrek fonksiyonu ve karaciğer fonksiyonu parametreleri üzerindeki etkisini tahmin etmeyi amaçlamıştır. Bu çalışmaya cerrahi işlem uygulanan toplam (60) hasta dahil edildi. Hastaların yaşları 20 ile 30 arasında değişiyordu. Ocak-Nisan 2022 arasında bu hastalar Irak'ın Kerkük kentindeki Al-Jumhuri Hastanesi'ne yatırıldı (2022). Ayrıca bu araştırmaya 50 sağlıklı kişi kontrol grubu olarak dahil edildi. 20-30 yaş arası herhangi bir hastalığı olmayan kişilerden örnekler alındı. Bazı biyokimyasal değişkenler için testler yapıldı ve şu şekilde ayrıldı: Grup 1: Herhangi bir hastalığı olmayan ve biyokimyasal değişkenleri kontrol eden kişileri içerir. Grup 2: Ameliyat ve biyokimyasal değişkenlerin incelenmesi sonrası kişileri içerir. Grup 3: Cerrahi işlem sonrası kişileri ve ön ilaç verildikten sonra biyokimyasal değişkenlerin incelenmesini içerir. Mevcut çalışmanın sonuçları, çalışılan gruplar arasında böbrek fonksiyon parametrelerinde (Üre ve kreatinin) önemli artış olduğunu göstermiştir. Sonuçlar, çalışılan gruplar arasında ürik asit seviyelerinde önemli olmayan farklılıklar gösterdi. Sonuçlar ayrıca incelenen gruplar arasında karaciğer fonksiyon enzimlerinde (ALT, AST ve ALP) önemli olmayan farklılıklar gösterdi.
Özet (Çeviri)
The current study was aimed to estimate the effect of NAPROSYN on the parameters of renal function and liver function after the surgical procedure. This study included a total of (60) patients undergo surgical procedure. The patients' ages ranged from 20 to 30. Between January to April 2022, these patients were admitted to Al-Jumhuri Hospital in Kirkuk, Iraq (2022). In addition, 50 healthy people were included as a control group in this investigation. Samples were drawn from people aged 20-30 who did not have any diseases Conducting tests for some biochemical variables and divided as follow: Group 1: includes people who do not suffer from any disease and check for biochemical variables. Group 2: includes people after the surgery and examination of biochemical variables. Group 3: includes people after the surgical procedure and examination of biochemical variables after giving prodrugs. The results of the current study demonstrated significant increase in renal function parameters (Urea and creatinine) between studied groups. While, the results demonstrated non-significant differences in uric acid levels between studied groups. The results also demonstrated non-significant differences in liver function enzymes (ALT, AST and ALP) between studied groups.