Deprem sonrası geçici barınmada dönüştürülebilir parkların kullanılması
Using convertible parks for temporary shelter after earthquake
  1. Tez No: 762449
  2. Yazar: RUMEYSA MELAN MÜLAYİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR BURHAN TİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Geçmişten günümüze kadar tekrarlayan depremlerden etkilenen ve birçok alanı aktif faylar üzerinde yer alan Türkiye, deprem esnasında doğal ve insani hatalardan kaynaklanan nedenlerden can ve mal kayıpları yaşamıştır. Deprem sonrasında barınma ve güvenliklerini sağlamak için kişiler içgüdüsel olarak kamusal açık ve yeşil alanlara gitmiş, bu alanları toplanma ve barınma alanı olarak kullanmışlardır. Olası bir deprem durumunda açık ve yeşil alanların güvenlik, toplanma, barınma, acil yardım vb. açılardan ihtiyaca cevap verecek nitelikte olması gerekmektedir. Bu çalışmada deprem riski taşıyan şehirlerden biri olan Çankırı için olası bir deprem sonrasında toplanma ve geçici barınmaya imkan verebilecek 'Dönüştürülebilir deprem parkı' deprem öncesinde rekreasyon parkı olarak, deprem sonrasında afet parkı olarak kullanılabilecek park tasarlanması için önerilerde bulunulmuş ve örnek bir proje tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey, which has been affected by recurrent earthquakes from the past to the present and many areas are located on active faults, experienced loss of life and property during the earthquake due to natural and human errors. In order to provide shelter and safety after the earthquake, people instinctively went to public open and green spaces and used these areas as gathering and sheltering areas. In the event of a possible earthquake, security, assembly, shelter, emergency aid, etc. of open and green areas. It should be in a quality that meets the needs in terms of aspects. In this study, suggestions were made and an exemplary project was designed for Çankırı, which is one of the cities at risk of earthquake, to design a 'Convertible earthquake park', which can be used as a recreation park before the earthquake and as a disaster park after the earthquake, which can allow gathering and temporary shelter after a possible earthquake.