Kararlara katılımın örgütsel sessizliğe ve sektörde kalma niyetine etkisi: Bodrum'daki beş yıldızlı otel çalışanları üzerinde bir araştırma
The effect of participation in decision-making on organizational silence and intention to stay in the sector: A study on five-star hotel employees in Bodrum
  1. Tez No: 762478
  2. Yazar: BÜŞRANUR ÇEVİKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Turizm sektörü iletişimin önemli olduğu bir sektördür ve iletişimin canlı tutulması için yöneticiler çalışanları alınan kararlarda söz sahibi yapmalıdır. Aynı zamanda çalışanların karar alma süreçlerine dahil edilmesi işletme ve çalışan üzerinde pozitif bir etki yaratmaktadır. Çalışan kararlara katılım sağladığında düşüncelerini, fikirlerini rahatça ifade edebilmekte ve kendisini kuruma daha bağlı hissetmektedir. Böylelikle de çalışan işinde kalmaya devam etmektedir. Bu sebeple kararlara katılım kavramı kurumlar için önemli bir etkisi vardır. Yöneticiler sadece kendileri değil çalışanlarını da karar alma sürecine dahil etmelidir. Böylelikle çalışanın kurumda düşüncelerini rahatça söyleyebileceği bir ortam yaratarak sessiz kalmasının önüne geçilebilir. Sessiz kalmanın önüne geçilmediği durumlarda ise çalışan zamanla kurumdan uzaklaşır ve bu durum çalışanın işten ayrılmasına sebep olur. Bu sebeple yöneticiler çalışanların kararlara katılmalarını sağlayarak çalışan sessizliğini en aza indirmeli ve sektörde kalma isteklerini artırmalıdır. Buradan yola çıkarak otel işletmelerinde kararlara katılımın örgütsel sessizliği ve sektörde kalma niyetini azaltıp azaltmadığına bakılmıştır. Nicel araştırma yöntemiyle kurgulanan çalışmada veriler Bodrum'da yer alan beş yıldızlı konaklama işletmelerinde çalışan 448 kişiye anket uygulanarak toplanmıştır. Elde edilen verilerin yüzde, frekans, standart sapma, aritmetik ortalama değerlerine yer verilmiş, kararlara katılım, örgütsel sessizlik ve sektörde kalma niyeti arasındaki ilişkiler korelasyon ve regresyon analizi ile test edilmiştir. Analiz sonucuna göre katılım atmosferi boyutu ile katılıma yönelik tutum, genel kararlara katılım, genel örgütsel sessizlik ve alt boyutları pasif sessizlik, kabullenici sessizlik, fırsatçı sessizlik, sektörde kalma niyeti arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Katılıma yönelik tutum boyutu ile genel kararlara katılım ve kabullenici sessizlik arasında anlamlı ilişki bulunurken, pasif sessizlik, fırsatçı sessizlik genel örgütsel sessizlik, sektörde kalma niyeti arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The tourism sector is an important sector where communication is important, and in order to keep communication alive, managers need to ensure that employees have a say in the decisions made.At the same time, the inclusion of employees in decision-making processes has a positive effect on the enterprise and the employee. When the staff participates in the decisions, they can easily express their thoughts and ideas and feel more connected to the institution.In this way, the staff continues to stay in the institution by continuing their continuity in the institution. For this reason, the concept of participation in decisions has an important impact on institutions. Managers should include the decisions made not only themselves, but also their employees in the decision-making process. In this way, it prevents the employee from being silent by creating an environment where he can say his thoughts comfortably in the institution. If silence is not prevented, the employee moves away from the institution over time, causing him to leave his job.For this reason, managers should minimize employee silence by ensuring that employees participate in decisions and increase their desire to stay in the industry.From this point of view, it was examined whether participation in decisions in hotel businesses reduces organizational silence and the intention to stay in the sector. . In the study, designed with the quantitative research method, data were collected by appling a questionnaire to 448 people working in five stars accommodation in Bodrum.The frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation, of the data were included and the relationship between participation in decision making, organizational silence and intention to stay in the industry was tested with correlation and regression analyzes. According to the results of the analysis, significant relationships were forund between the dimension atmosphere of participation and attitude towards participation, participation in general decision-making, general organizational silence and its sub-dimensions passive silence, accepting silence, opportunistic silence andintention to stay in the sector. While there was significant relationship between the dimension of attitude toward participation, participation in general decisions and acquiscent silence, no significant relationship was found between passive silence, opportunistic silence, general organizational silence and intention to stay in the sector.