Çocuk kitapları okuma alışkanlığı edinmenin çocuğun eğitim sürecinde ve daha sonraki yaşamı üzerindeki etkileri
The effects of acquiring the habit of reading children's books on the child's educational process and later life
- Tez No: 762487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA POYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tezde kitap okuma alışkanlığı edinmenin çocukların eğitim sürecinde ve sonraki yaşamı üzerindeki etkileri belirli kriterler çerçevesinde incelenmiştir. Erken yaşta edinilen düzenli kitap okuma alışkanlığının ilerleyen yaşlarında bireye okul, iş başta olmak üzere yaşamın belirli alanlarında neler kattığı ve düzenli okuma eyleminin sosyokültürel yaşamda ne gibi değişikliklere sebep olduğu araştırılmıştır. Okuma eylemi eğitim sosyolojisi ve kültür sosyolojisi bağlamında değerlendirilmiş; okuma ve kültür bu temelde irdelenmiştir. Ayrıca Pierre Bourdeiu'nün kültürel sermaye kavramı üzerinde durulmuş, belirli bir habitusun içerisindeki ailelerin ekonomik sermaye ile kültürel sermaye edinimi arasındaki ince çizgideki tercihlerinin kısa tarihsel sonuçları üzerinde çalışılmıştır. Nitel araştırma deseni kullanılan araştırmaya veri toplamak için yaklaşık 15 sene önce İstanbul ili Bahçelievler ilçesindeki özel bir ortaokulda yoğun bir şekilde kitap okuma programlarına katılan 10 kişi ile görüşülmüştür. Yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile toplanan veriler içerik analizi tekniği kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırma neticesinde erken yaşlarda kitap okuma alışkanlığı edinen çocuklardaki kitap sevgisinin genellikle ilerleyen yıllarda da devam ettiği ve okuma alışkanlığının kişinin ilerleyen yaşamını sosyokültürel anlamda olumlu etki ettiği görüşmüştür. Düzenli olarak kitap okuyan çocuklar geleceğin bilinçli sanat tüketicisi haline gelmektedir. Ayrıca 10-12 yaşarası olarak tanımlanan geç çocukluk döneminde kazanılan okuma alışkanlığının başta okuduğunu anlama olmak üzere kişiye okul hayatında ve iş yaşamında birçok faydalı yetkinlik kazandırdığı gözlemlenmiştir. İş dünyasının başarılı bir çalışan ve etkin bir yöneticiden beklediği bazı yetkinliklerin kişideki gelişiminde çocukluk dönemi düzenli kitap okuma alışkanlığının önemli etkisi görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of acquiring the habit of reading books on children's education process and later in life as an adult were examined within the framework of certain criteria. It has been investigated what the regular reading habit acquired at an early age contributes to the individual in certain areas of life, especially at school and work, and what kind of changes the regular reading act causes in sociocultural life. The act of reading has been evaluated in the context of sociology of education and sociology of culture; reading and culture were examined on this basis. In addition, Pierre Bourdeiu's concept of cultural capital was emphasized, and the short historical results of the preferences of families in a certain habitus on the fine line between the acquisition of economic capital and cultural capital were studied. In order to collect data for the study, in which qualitative research design was used, 10 people who participated in intensive book reading programs in a private secondary school in Bahçelievler district of Istanbul province were interviewed about 15 years ago. The data collected by the semi-structured interview technique were analyzed using the content analysis technique. As a result of the research, it has been seen that the love of books in children who acquire the habit of reading books at an early age generally continues in the following years and that the habit of reading has a positive socio-cultural impact on the person's later life. Children who read books regularly become conscious art consumers of the future. In addition, it has been observed that the reading habit acquired in late childhood provides many useful competencies in school life and business life, especially in reading comprehension. It has been observed that the habit of reading books regularly in childhood has a significant effect on the development of some competencies that the business world expects from a successful employee and an effective manager.