Domates pas akarı zararına karşı üridin ve akarisit uygulamalarının etkisi
The effect of uridine and acaricide treatments agai̇nst damage of tomato russet mite
- Tez No: 762495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN CANSEV, PROF. DR. NABİ ALPER KUMRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Domates (Solanum lycopersicum L.) bitkisi anavatanı Güney Amerika'nın batı kıyıları olan Solanaceae familyası türlerinden biridir. Sebze üretimi ve tüketimi içerisinde hem ülkemizde hem de dünya genelinde en çok üretilen ve tüketilen bitkiler arasında yer almaktadır. Domatesin pas akarına karşı toleransını arttıracak (zararın azalması ve hızlıca iyileşmesi ile bitki gelişimini teşvik etme gibi) alternatif çözümlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmayla birlikte, kontrollü koşullarda domates pas akarı bulaştırılan domates fidelerinde sadece üridin veya sadece akarisitlerin (abamectin, acequinocyl, pyridaben, spiromesifen) yarı dozlarının uygulaması ila bunların kombinasyonlarının akar zararına olan etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Literatür taraması yapıldığında bu konuyla ilgili herhangi bir araştırmanın mevcut olmadığı gözlemlenmiştir. Denemede akarisit uygulanan kombinasyonlarda abamectin 0,25 mg/L, acequinocyl 62,5 mg/L, pyridaben 15 mg/L ve spiromesifen 25 mg/L konsantrasyonları kullanılmıştır. Bitkilerde büyüme oranı, klorofil miktarı, yaprak oransal su kapsamı ve turgor kaybı gibi fizyolojik parametreler ölçülmüştür. Bununla birlikte MDA, glutatyon ve askorbik asit miktarı ile antioksidatif savunma sistemine ait bazı enzimlerin CAT, APOX ve SOD aktivitesindeki değişimler de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tomato (Solanum lycopersicum L.) is one of the species of the Solanaceae family, which is native to the west coast of South America. It is among the most produced and consumed plants both in our country and in the world in terms of vegetable production and consumption. Alternative solutions are needed that will increase the tolerance of the tomato against the rust mite (such as promoting plant growth by reducing the damage and healing quickly). In this study, it was aimed to determine the effects of uridine alone or only half doses of acaricides (abamectin, acequinocyl, pyridaben, spiromesifen) and their combinations with uridine on mite damage in tomato seedlings infected with tomato rust mite under controlled conditions. Uridine is investigated for the first time in the literature in this regard. In the trial, abamectin 0.25 mg/L, acequinocyl 62.5 mg/L, pyridaben 15 mg/L and spiromesifen 25 mg/L concentrations were used in combinations where acaricide was applied. Physiological parameters such as plant growth rate, chlorophyll amount, leaf proportional water content and turgor loss were measured. In addition, the amount of MDA, glutathione and ascorbic acid and the changes in the CAT, APOX and SOD activities of some enzymes belonging to the antioxidant defense system were also examined.